Zasady marketingu szeptanego w Internecie
Głównym celem marketingu szeptanego jest wsparcie działań promocyjnych firmy, poprzez rozprzestrzenianie między konsumentami informacji o marce, usługach i produktach. Najczęstszym miejscem działalności marketingu szeptanego są fora internetowe oraz social media. Jak pisać w takich miejscach, aby nasze posty nie zostały odebrane jako komercyjnie nachalne? Przedstawiamy podstawowe zasady marketingu szeptanego.
Pamiętaj o zbudowaniu zaufania
Częstym błędem osób zajmujących się marketingiem szeptanym, jest zbyt duże skupienie na dodawaniu tylko komercyjnych postów. Nowy użytkownik, każdego forum czy grupy w social media, musi najpierw zdobyć zaufanie reszty użytkowników, zanim zacznie publikować cokolwiek związanego z ofertą firmy, którą reprezentuje.
W jaki sposób może to zaufanie zdobyć? Poprzez udzielanie wartościowych porad, wskazówek i rozwiązywanie problemów innych. Dopiero kiedy uzbieramy na naszym koncie dłuższą listę niekomercyjnych wpisów, możemy zacząć stopniowo i delikatnie proponować produkty lub usługi firmy.
Podczas dodawania każdego postu, należy pamiętać o zasadzie, aby zawsze był on zgodny z tematyką danej dyskusji. Jeżeli nagle w sam środek wielu komentarzy, wskoczymy z naszym postem w całkowicie innej tematyce, reszta użytkowników bardzo szybko zauważy, że jesteśmy tutaj tylko z przyczyn komercyjnych i nie zależy nam na udzieleniu pomocy innym. Czasami nawet jeden taki komentarz może zepsuć nam opinię, którą już bardzo trudno będzie odbudować w przyszłości.
Poznaj styl komunikacji danej grupy
Przed rozpoczęciem działań na konkretnym forum lub w grupie społecznościowej, warto wcześniej zapoznać się ze stylem komunikacji, jakim posługują się zarejestrowani tam użytkownicy. Czasami styl ten może być bardzo swobodny, a nawet trochę żartobliwy, innym razem możemy trafić na forum bardziej poważne, gdzie są zarejestrowani dojrzalsi użytkownicy i panuje tam bardziej oficjalny styl komunikacji, pozbawiony żartobliwego słownictwa. Do każdego rodzaju grup należy się odpowiednio dostosować i nauczyć się komunikować w obowiązującym tam języku.
Żeby przez przypadek nie stracić długo budowanego zaufania, nigdy nie należy oszukiwać innych forumowiczów. Jeżeli nie znamy rozwiązania konkretnego problemu, nie czujemy się w tej kwestii specjalistami lub nie mamy żadnej wiedzy w poruszanym temacie, lepiej odpuścić sobie pisanie kolejnego postu i poświęcić ten czas na poszerzenie wiedzy, aby móc pomóc komuś innemu w przyszłości. W skutecznym marketingu szeptanym o wiele bardziej liczy się jakość niż ilość.
Najczęstszym błędem osób zajmujących się marketingiem szeptanym, jest zbyt szybkie dodawanie komercyjnych postów. Zanim zaczniemy dodawać linki odsyłające na firmową stronę, wcześniej koniecznie trzeba zdobyć zaufanie użytkowników, poprzez dostarczenie im wartościowych porad i wskazówek. Jeżeli pominiemy ten etap, nasze posty mogą spotkać się z ogromną krytyką, a nawet usunięciem z danego forum lub grupy.
Autor: Jakub Mikołajczak