Zasady efektywności direct mailingu
Direct mailing polega na stosowaniu tradycyjnej wysyłki pocztowej, której celem jest komunikacja marketingowa. Efektywność tej formy reklamy ma miejsce zwłaszcza w sektorze usług b2b, i to zarówno w małych i średnich firmach, jak i też dużych korporacjach. Aby jednak ta efektywność mogła się pojawić, konieczne jest kierowanie się kilkoma, podstawowymi zasadami. Opisujemy jakie są konieczne warunki skutecznego direct mailingu.
Grupa targetowa w direct mailingu
Jedną z najważniejszych kwestii jest dobór odpowiedniej grupy docelowej. Odpowiednia oznacza przede wszystkim zweryfikowana, czyli składająca się ze sprawdzonych wcześniej adresów oraz konkretnie określona, czyli szczegółowo opisana. Im lepiej opiszemy naszą grupę docelową, do której pragniemy dotrzeć, tym skuteczniejszą przygotujemy dla nich ofertę.
Ciekawa oferta to bowiem kolejna istotna kwestia. Przesyłka stosowana w direct mailingu powinna być nie tylko atrakcyjna wewnętrznie, ale również zewnętrznie, poprzez oryginalne opakowanie i elegancki papier. Oferta natomiast powinna wychodzić naprzeciw potrzebom klienta i może to być np. zaproszenie na profesjonalne szkolenie ze specjalnym rabatem lub prezent w postaci specjalistycznej publikacji.
Bardzo ważne jest, abyśmy zawsze stworzyli możliwość mierzenia efektywności wysyłki direct mailingowej. Jeżeli np. wysyłamy wspomniany wcześniej rabat na szkolenie, powinniśmy mieć dostęp do listy uczestników szkolenia, aby móc sprawdzić ilu klientów zdecydowało się na skorzystanie z naszego zaproszenia. Jeżeli nie stworzymy sobie takiej możliwości, to wyniki naszych działań zawsze będą przypadkowe i nigdy nie będziemy mogli udoskonalić naszej wysyłki.
Direct mailing – nie stosuj go zbyt często
Często popełnianym błędem wśród przedsiębiorstw stosujących direct mailing, jest zbyt duża częstotliwość wysyłki. Owszem, direct mailing staje się we współczesnych czasach coraz bardziej oryginalną i wyjątkową formą przekazu, jednak tak jak przy każdej innej formie, z nią również można przesadzić. Zamiast przyzwyczajać klienta do otrzymywania regularnych prezentów od naszej firmy, lepiej stosować wysyłkę rzadziej i w ten sposób sprawić, że jej nadejście będzie niecodziennym i wyjątkowym wydarzeniem.
Jedną z największych zalet direct mailingu, z której zawsze warto korzystać, jest możliwość personalizacji nadawcy. Ma ona ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku listów, które powinny sprawiać wrażenie osobistych, pisanych tylko i wyłącznie do danego adresata.
Jeżeli do działań direct mailingowych zamierzamy podejść w pełni profesjonalnie i osiągnąć dzięki nim sukces, to najważniejsze jest stworzenie możliwości badania, na ile nasze działania są skuteczne. Bez monitorowania, a następnie analizowania wyników, nie będziemy mogli udoskonalić kolejnej wysyłki. Warto zainwestować w direct mailing, zwłaszcza w obecnej erze cyfryzacji, gdy listy dostarczane w formie fizycznej są coraz większą rzadkością. Dzięki temu właśnie, możemy stać się wyjątkowi i oryginalni wobec naszych klientów.
Autor: Jakub Mikołajczak