Wszystko, co musisz wiedzieć o generowaniu leadów
Co to jest lead?
Lead to po prostu dane kontaktowe osoby fizycznej, czyli konsumenta lub firmy, które są potencjalnie zainteresowane ofertą firmy. Przy czym warto wspomnieć, iż lead zawiera przede wszystkim takie dane, jak jego dane osobowe, numer telefonu kontaktowego, adres e-mail, a także jego działania podejmowane na stronie internetowej. Wszystko to, co umożliwi stworzenie dla potencjalnego klienta zachęcającej oferty.
Jakie są rodzaje leadów?
Istnieje wiele rodzajów leadów. Przy czym najczęściej wspomina się o istnieniu leadów zimnych, ciepłych i gorących. Kryterium różnicującym wspomniane leady jest poziom zainteresowania ofertą firmy i gotowość do podjęcia decyzji zakupowej. Leady zimne to kontakty do potencjalnych klientów, którzy właściwie na dany moment nie przejawiają zainteresowania ofertą firmy. Niemniej jednak istnieje prawdopodobieństwo, iż może się to zmienić w przyszłości. Leady ciepłe to kontakty do potencjalnych klientów, którzy co prawda przejawiają zainteresowanie ofertą firmy, ale mimo wszystko nie podejmują decyzji zakupowych. Ostatnią grupą stanowią leady gorące. Są to kontakty do potencjalnych klientów, którzy są zdecydowani na skorzystanie z oferty firmy. Niestety ich zainteresowanie ofertą szybko mija, dlatego wymagają podjęcia natychmiastowego działania przez dział sprzedaży.
Generowanie leadów – co to jest?
Generowanie leadów, zwane również lead generation, to w skrócie generowanie kontaktów do potencjalnych klientów firmy. Przez generowanie leadów należy rozumieć podejmowanie działań mających na celu pozyskanie, jak największej ilości danych kontaktowych potencjalnych klientów firmy, którzy przejawiają zainteresowanie jej ofertą oraz różnorakich danych na temat tychże osób. Wśród tych danych wymienić należy m.in.:
-
dane demograficzne,
-
preferencje zakupowe,
-
wiek,
-
płeć,
-
zainteresowania.
Dlaczego generowanie leadów ma znaczenie?
Współcześnie wiadomo, że generowanie leadów ma decydujące znaczenie dla osiągania wysokich wyników finansowych firmy, a także dla uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynku. Generowanie leadów wpływa na optymalizację kosztów prowadzonej działalności. Poza tym wraz ze wzrostem generowanych leadów idzie:
-
większe zaangażowanie potencjalnych klientów na rynku,
-
krótszy cykl poszczególnych sprzedaży,
-
powiększenie bazy klientów,
-
większa widoczność marki w Internecie,
-
obniżenie kosztu pozyskania klienta.
Popularne strategie generowania leadów
Istnieje wiele strategii generowania leadów B2C, które wykorzystywane są z powodzeniem przez polskie przedsiębiorstwa. Należy jednak podkreślić, że nie ma jednej strategii, która byłaby odpowiednia dla każdego przedsiębiorstwa. Firmy cechuje tak duże zróżnicowanie na wielu płaszczyznach, że wskazanie jednej strategii czy planu jest niemożliwe. To, co sprawdza się w przypadku jednego przedsiębiorstwa, niekoniecznie sprawdzi się w przypadku innego. Niemniej jednak istnieje kilka s
Dobry content to podstawa wszystkich działań
Odpowiedni content to podstawa wszelakich działań marketingowych w sieci. Treści nie muszą ograniczać się wyłącznie do tekstów zawartych na stronie. Może to być również infografika, a nawet video. Wykorzystuj e-booki, biuletyny, etc. Liczy się jakość i znaczenie przekazywanych treści.
Social media
Trudno wyobrazić sobie dzisiaj działanie w sieci bez udziału serwisów społecznościowych. Obecność na Facebooku to podstawa generowania leadów. Warto również pojawić się na Instagramie i Linkedin. Wbrew pozorom prowadzenie działań w social mediach nie jest proste. Wymaga od firmy wiele wysiłku. Jednak z uwagi na efekty – są tego warte.
SMS marketing
SMS marketing wykorzystuje w komunikacji z potencjalnymi klientami wiadomości SMS. Mogą one przybierać dwojaką formę. Niezależnie od wyboru rodzaju wysyłanych wiadomości, sms marketing ma wiele plusów. Po pierwsze, jest stosunkowo tani. Po drugie, trafia dokładnie do adresata. Możesz personalizować treść wiadomości.
E-mailing
E-mailing z kolei wykorzystuje w kontakcie z potencjalnymi klientami wiadomości e-mail. Podobnie, jak to ma miejsce przy SMS marketingu, koszt wysyłki maili jest dość niski. Atutem e-mailingu jest możliwość zamieszczenia większej liczby informacji, treści wideo, etc. Możesz również personalizować treść e-maili.
Retargeting
Retargeting związany jest z reklamą displayową. Wyświetla się tej grupie potencjalnych klientów, którzy odwiedzili stronę internetową firmy w formie banerów reklamowych na stronach partnerskich Google. Na reklamach tych widnieją najczęściej miniaturki produktów lub usług oferowanych przez firmę. Retargeting doskonale sprawdza się w odniesieniu do potencjalnych klientów, którzy wahają się, czy skorzystać z oferty firmy.
Jak mierzyć skuteczność strategii generowania leadów?
Istnieje wiele metod weryfikacji skuteczności i opłacalności wykorzystywanych strategii generowania leadów. Pierwszą jest cost per lead, czyli CPL. Mierzy efektywność wykorzystywanego na działania w sieci budżetu marketingowego. Warto zerknąć również na czas spędzony na stronie przez poszczególnych potencjalnych klientów. Średni czas spędzony na stronie pozwala określić, czy content jest odpowiedni. Innym czynnikiem, który warto monitorować jest liczba wejść na stronę internetowa.
Dlaczego generowanie leadów nie przynosi spodziewanego efektu?
Wiele rzeczy może wpłynąć negatywnie na efektywność lead generation. Przede wszystkim będzie to źle dobrany content. Brak skuteczności może być związany również z innymi błędami, np. złym określeniem grupy docelowej.