Wsparcie sprzedaży przez kampanię telefoniczną
Wsparcie sprzedaży jest możliwe na coraz więcej sposobów, szczególnie tych dostępnych w Internecie. Można do nich zaliczyć Google Adwords, reklamy na Facebooku czy popularny od wielu lat e-mail marketing. Mimo rozwoju wielu kanałów komunikacji kontakt telefoniczny nadal pozostaje jednym z najskuteczniejszych narzędzi wspierających sprzedaż. Co wyróżnia ten kanał komunikacji od pozostałych? Dlaczego kampanie telefoniczne potrafią uzyskiwać tak wysokie współczynniki sprzedaży? Czy warto inwestować w ten kanał? Zapraszamy do lektury.
Kampanie telefoniczne – w czym są lepsze od innych kanałów komunikacji?
Tym, co wyróżnia kontakt telefoniczny od pozostałych kanałów komunikacji, jest przede wszystkim realna rozmowa z drugim człowiekiem. Mimo iż w Internecie coraz większą popularnością cieszą się reklamy w postaci video, to jednak żaden filmik nigdy nie będzie w stanie zastąpić telefonicznej rozmowy. Dlaczego? Ponieważ nagrany materiał video nie jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania, wątpliwości i ewentualne obiekcje klientów. Gotowy materiał nie potrafi spontanicznie odpowiadać na aktualne reakcje klientów, gdyż przekazuje wszystkim jednolite informację.
Można powiedzieć, że dopóki nie zostanie stworzona sztuczna inteligencja, która będzie na takim samym poziomie intelektualnym i emocjonalnym jak człowiek, to nic nie zastąpi wsparcia sprzedaży w postaci telefonicznego kontaktu. Każdy człowiek, choć nie zawsze zdaję sobie z tego sprawę, potrzebuje rozmów z ludźmi, aby być w dobrej kondycji psychicznej. Telefon to nie tylko pewien kanał komunikacyjny, ale odpowiedź na jedne z podstawowych, ludzkich potrzeb.
Wsparcie sprzedaży przez telefon – dlaczego jest tak skuteczne?
Co sprawia, że kampanie telefoniczne uzyskują tak wysokie wyniki? W głównej mierze jest to na pewno efektem błyskawicznego reagowania na wszelkie wątpliwości i obiekcje klientów oraz możliwość stworzenia naturalnej, bliskiej relacji. Zbudowanie takiej relacji to pierwszy krok do zdobycia zaufania klienta. Im szybciej natomiast zdobędziemy zaufanie, tym szybciej klient zdecyduje się na dany produkt lub usługę. W kampaniach np. e-mail marketingowych, proces budowania relacji trwa zdecydowanie dłużej, więc cały proces sprzedażowy również się wydłuża.
To kolejna kwestia, która zdecydowanie wyróżnia kontakt telefoniczny od pozostałych kanałów komunikacji. Jeżeli handlowiec skupia rozmowę na tym, co jest najważniejsze dla klienta, to ten czuję się potraktowany indywidualnie. Jeżeli dodatkowo, w trakcie negocjacji, otrzyma jakiś dodatkowy prezent lub zniżkę, to czuję, że sam ją sobie wywalczył. Dumny z wyniku negocjacji jeszcze chętniej zdecyduje się na szybkie zamknięcie sprzedaży.
A jeżeli mojej usługi nie da się wytłumaczyć przez telefon?
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe korzyści, okazuje się, że kontakt telefoniczny jest świetnym kanałem komunikacji w przypadku prawie wszystkich rodzajów produktów lub usług. Nawet jeżeli danej usługi nie da się w pełni zaprezentować przez telefon, to warto wykorzystać ten kanał do generowania spotkań z potencjalnymi klientami. Dzięki temu uda się zbudować wstępne zaufanie, zanim jeszcze dojdzie do pierwszego spotkania.
Warto też pamiętać, że wiele usług czy produktów można opisywać klientom za pomocą techniki wizualizacji. Mimo iż klienci nie widzą produktu fizycznie, to dzięki tej technice mogą go zobaczyć w swojej wyobraźni.
Telefon był, jest i na pewno jeszcze przez kilkadziesiąt lat będzie niezastąpionym kanałem komunikacji. Bez względu na charakter branży, w której działamy, na pewno warto wykorzystać go jako wsparcie sprzedaży. Żeby jednak stworzyć skuteczną i profesjonalną kampanię telefoniczną, warto zaufać specjalistom, posiadającym doświadczenie i fachową wiedzę. Samodzielne próby realizowania dużych kampanii telefonicznych, mogą skończyć się nie tylko stratą dużych nakładów finansowych, ale też ogromnej ilości czasu.
Autor: Jakub Mikołajczak