Top 5 strategii wykorzystywanych w SMS marketingu
Dzięki temu, że sms marketing z powodzeniem rozwija się już od kilku dobrych lat, specjalistom od marketingu udało się ustalić kilka najważniejszych i najbardziej skutecznych strategii, które są najczęściej wykorzystywane przez firmy stosujące sms marketing. W kolejnym artykule tłumaczymy jakie są to strategie oraz w jaki sposób wykorzystać je w praktyce, aby wpłynęło to na zwiększenie wyników sprzedaży.
1. Wiadomość urodzinowa
Jedną z takich popularnych, a jednocześnie bardzo skutecznych strategii, jest wysyłanie subskrybentom wiadomości dokładnie w dniu ich urodzin. Oczywiście aby taką strategie zastosować, trzeba pamiętać, aby podczas generowania leadów zostawić pole, w którym zainteresowani będą mogli wpisać swoją datę urodzenia. Aby zachęcić potencjalnych klientów do wpisania owej daty, warto zaznaczyć, że dzięki temu otrzymają od nas specjalny prezent urodzinowy.
Takim prezentem może być np. kupon rabatowy, możliwość dobrania drugiego produktu za 1zł czy całkowicie darmowa wysyłka. Najważniejsze to aby odbiorca poczuł, że dana mu okazja jest wyjątkowa i warto z niej skorzystać. Strategia ta jest efektywna głównie dzięki temu, że urodziy są dla każdego z nas ważnym dniem i lubimy sami sprawiać sobie prezenty. Jeżeli dodatkowo ktoś ułatwia nam możliwość zrobienia sobie takiego prezentu, to tym bardziej mamy ochotę z niego skorzystać.
2. Weryfikacja wieku
Wiadomości sms warto wykorzystać również do tego, aby zweryfikować wiek klientów, którzy znajdują się w naszej bazie. Dzięki przeprowadzeniu takiej weryfikacji w przyszłości będziemy mogli dokonać segmentacji naszej bazy, a następnie precyzyjniej kierować wysyłkę pod ściśle określoną grupę targetową. Jak w praktyce może wyglądać taka weryfikacja? W treści smsa można poprosić klientów albo o dokładne podanie swojego wieku albo na udzielenie odpowiedzi TAK lub NIE, na takie pytanie jak np. „Czy masz powyżej 24 lat?”. Oczywiście wiek zdecydowanie lepiej jest weryfikować już w trakcie procesu generowania leadów, ale jeżeli zostało to pominięte, to warto wykorzystać w tym celu właśnie sms marketing.
3. Kampania MMS
Ze względu na to, że coraz więcej osób posiada telefony komórkowe najnowszej generacji, czyli tzw. smartfony, coraz efektywniej zaczynają działać kampanie mms. Ich największą zaletą jest fakt, że po pierwsze osiągają tak samo wysokie wskaźniki Open Rate jak smsy, a po drugie, dzięki umieszczeniu w treści zdjęcia lub grafiki, są w stanie przekazać odbiorcy zdecydowanie więcej treści i emocji. Jest to strategia, która w naszym kraju jest jeszcze mało popularna, zatem firmy, które zdecydują się ją wdrożyć w zestaw marketingowych działań, mogą liczyć na oryginalne wyróżnienie się na tle konkurencji.
4. Konkurs „Text to Win!”
Kolejna strategia dotyczy zorganizowania konkursu, który polegałby na tym, że zwycięskie nagrody wędrują do tych osób, którym uda się jak najszybciej odpowiedzieć na otrzymaną wiadomość. W treści smsa można na przykład napisać, że 50 pierwszych osób otrzyma kupon o wartości 50zł. Oczywiście osoby, które taki kupon wygrają i odwiedzą nasz firmowy sklep czy salon, prawdopodobnie przy okazji zakupią również coś dodatkowego. Kolejną korzyścią jest fakt, że dzięki nagrodzie zaczną jeszcze pozytywniej kojarzyć naszą markę, co też może przyczynić się do regularnego odwiedzania sklepów.
5. Analiza każdej kampanii
Strategia przedstawiona jako ostatnia jest tak naprawdę najważniejszą z wszystkich tutaj opisanych. Jeżeli bowiem nie dokonujemy szczegółowej analizy każdej przeprowadzanej kampanii, to nie jesteśmy w stanie regularnie utrzymywać wysokich wskaźników sprzedaży. To właśnie przeanalizowanie wyników pozwala wyciągnąć wnioski, na podstawie których możemy wdrażać kolejne optymalizacje i jeszcze bardziej dostosowywać nasz marketing do grupy docelowej, do której planujemy docierać.
Oczywiście nie każda z powyższych strategii może być zastosowana w każdej branży. Przykładowo, jeżeli będziemy chcieli zorganizować konkurs typu „text to win”, to o wiele lepiej skierować kampanię do nastolatków niż do lekarzy czy prawników. Należy jednak zapamiętać, że bez względu na rodzaj grupy docelowej, na pewno zawsze warto przeprowadzać szczegółową analizę każdej zakończonej kampanii.
Autor: Jakub Mikołajczak