Stworzenie skutecznego formularza zapisu
Efektywny formularz zapisu
Każdy użytkownik poszukujący jakichś informacji, trafia na stronę internetową z pewną motywacją. Może potrzebuje wziąć kredyt, zapytać o wycenę jakieś usługi czy zdobyć wiedzę z tematyki swojej branży. Kiedy taki użytkownik odnajduje dany formularz zapisu, to okazuje się, że sama motywacja nie wystarcza, aby wpisał on tam swoje dane. Dlaczego? Ze względu na koszt który musi ponieść. Mimo iż nie płaci on pieniędzmi, to płaci swoim czasem i danymi, które musi wpisać w formularz, co przy jego nieodpowiednio przygotowaniu, może być dla niego irytujące.
Jeżeli wartość, jaką użytkownik może zyskać dzięki wypełnieniu formularza, będzie mniejsza niż poniesiony koszt, to po prostu opuści on daną stronę i rozpocznie przeglądanie konkurencyjnych ofert. Aby zwiększyć ilość pozyskiwanych leadów, konieczne jest, aby wartość była dominującą i przeważającą siłą nad kosztem. Jak zatem można zminimalizować koszt? Najlepiej poprzez zmniejszenie oporu użytkownika, przed wykonaniem danej czynności.
Jednym z najczęstszych powodów rezygnacji z wypełnienia formularza, jest jego długość oraz konieczność podawania danych, którymi większość użytkownik nie chcę się dzielić, podczas pierwszego kontaktu. Aby udało się rozwiązać ten problem, trzeba zastanowić się, czy faktycznie potrzebujemy te wszystkie dane, które wymagamy od internauty, już za pierwszym razem gdy trafia na nasz formularz. Może się okazać, że część tych danych jedynie niepotrzebnie wydłuża formularz, bo w praktyce zazwyczaj nie są nam aż tak potrzebne.
Pozyskiwanie leadów
Przed przygotowaniem formularza należy dokładnie przemyśleć, które z pól powinny być obowiązkowe dla użytkownika, a które opcjonalne. Oczywiście im mniej pól obowiązkowych, tym większa szansa na pozyskanie leada. Bardzo często zdobycie samego adresu e-mail jest wystarczające, aby w przyszłości skutecznie kontaktować się z klientem i ewentualnie wtedy poprosić go o inne dane, takie jak na przykład numer telefonu.
Jeżeli jednak naprawdę potrzebujemy większej ilości danych i nie możemy zrezygnować z żadnych pól, to dobrym rozwiązaniem jest podzielenie długiego formularza na dwa etapy. W pierwszym zdobywamy podstawowe dane, takie jak imię i adres e-mail, a dopiero w drugim, gdy użytkownik będzie już po wypełnieniu części pierwszej, prosimy o bardziej szczegółowe dane. Nawet jeżeli użytkownik nie przejdzie przez etap drugi, to i tak mamy już jego adres e-mail i możemy skutecznie się z nim kontaktować.
Najważniejsze to pamiętać, że kosztem który ponosi internauta, jest jego czas. Powinniśmy jak najlepiej zadbać o to, aby wypełnienie formularza było proste, czytelne i aby użytkownik czuł, że w tej sytuacji nie traci, a wręcz przeciwnie – zyskuje. Warto również testować różnego rodzaju formularze na własnej grupie targetowej i metodą prób i błędów samemu wypracować najbardziej efektywne dla siebie rozwiązania.