SMS marketing – jakich praktyk należy unikać?
Sms marketing jest stosunkowo młodym kanałem komunikacji. Z tego powodu wielu początkujących marketingowców ma swoje własne wyobrażenia na temat skutecznego wykorzystywania sms marketingu. Niestety te wyobrażenia bardzo często mają niewiele wspólnego z rzeczywistością i zamiast pomagać w uzyskaniu lepszych wskaźników, to odnoszą wręcz przeciwny skutek. Jakich praktyk w przypadku sms marketingu należy zdecydowanie unikać? Wyjaśniamy w kolejnym artykule.
Sms marketing nie tylko do celów sprzedażowych
Podstawowym błędem, ale niestety bardzo często popełnianym, jest dodawanie do bazy przypadkowych i losowych numerów telefonów. Wiele osób decydujących się na tego typu praktykę nie zdaje sobie nawet sprawy, że jest ona po prostu nielegalna. Numer telefonu to również dane, które są zastrzeżone i nie można tak po prostu rozsyłać informacji handlowych komukolwiek nam się podoba. Oprócz kwestii, że ta praktyka jest nielegalna, to dodatkowo ma też bardzo niską skuteczność. Powoduje bowiem, że odbiorcy wiadomości mogą bardzo często nie kojarzyć, a czasami nawet w ogóle nie znać firmy, od której otrzymali dany rabat lub zniżkę przekazaną w smsie. Skoro nie znają marki albo jej produkty w ogóle ich nie interesują, to po co mieliby skorzystać z rabatu?
Kolejny błąd polega na wykorzystywaniu sms marketingu tylko do celów sprzedażowych. Chodzi o to, że najczęściej wykorzystują go firmy, które chcą zmotywować odbiorców do odwiedzenia ich sklepów i dokonania zakupów. Jednak sms marketing można również wykorzystać do budowania relacji z klientami, szczególnie jeżeli jest to jedna z pierwszych kampanii kierowanych do danej grupy odbiorców. Zamiast od razu proponować im zakupy w sklepie, o wiele lepiej zacząć od całkowicie darmowego prezentu, dzięki któremu poczują się wyróżnieni i indywidualnie potraktowani.
Bez planu i strategii wynikiem będzie rządził przypadek
Żeby jednak zaplanować odpowiednie wykorzystanie sms marketingu, należy stworzyć konkretną strategię działania, o czym niestety zapomina wielu marketingowców. Bez szczegółowego planu rozsyłanie wiadomości będzie przypadkowe, tak samo jak analizowanie i wprowadzanie zmian do kolejnych kampanii. Strategia sms marketingu, podobnie jak w innych kanałach komunikacji, musi zostać dokładnie przemyślana. Musimy ustalić częstotliwość wysyłania wiadomości, czas na dokonywanie testów, przeprowadzanie analizy wyników i wprowadzanie ewentualnych zmian do kolejnych wysyłek. Pamiętajmy też, że początkowe ustalenia mogą okazać się w połowie kampanii nieskuteczne, a wtedy konieczne będzie jak najszybsze zoptymalizowanie działań.
Odnosząc się natomiast do samego zaprojektowania wiadomości sms, to najczęściej popełnianym błędem jest zbyt duże skupianie się na ilości tekstu, zamiast na jego jakości. Sms nie służy do przekazywania obszernych informacji, tylko do przedstawienia konkretnej korzyści związanej z podjęciem działania. Im dłuższa będzie nasza wiadomość, tym więcej osób zrezygnuje z zapoznania się z całą treścią, gdyż wiadomości smsy odczytuje się zazwyczaj w pośpiechu, przeznaczając na to tylko krótką chwilę. Dlatego właśnie tak istotne jest odpowiednie wykorzystanie każdego znaku, tak aby udało nam się zmieścić w jednej, krótkiej wiadomości sms.
Sms marketing a segmentacja bazy
Aby treść faktycznie była atrakcyjna dla większości odbiorców, musi być przygotowana specjalnie dla nich. Przygotowanie takiej treści nie jest niestety możliwe, jeżeli wszystkich naszych subskrybentów trzymamy na jednej liście, bez zastosowania jakiejkolwiek segmentacji. Według czego można segmentować bazę? Rozwiązań jest mnóstwo – począwszy od płci lub wieku, a kończąc na lokalizacji geograficznej lub zainteresowaniach. Generalnie, im bardziej szczegółowa będzie nasza segmentacja, tym więcej mamy możliwości na indywidualne podejście do naszych subskrybentów.
Innym sposobem na indywidualne podejście jest wykorzystanie personalizacji w treści wiadomości. Jeżeli jej brakuje, to otrzymana przez odbiorcę wiadomość jest jedną z wielu, które wyglądają do siebie bardzo podobnie i niczym specjalnym się od siebie nie różnią. Już samo powitanie odbiorcę jego imieniem może sprawić, że wskaźnik Open Rate będzie zdecydowanie wyższy. Stosowanie personalizacji jest we współczesnym marketingu jednym z podstawowych obowiązków, a jej brak zazwyczaj musi wiązać się z uzyskiwaniem niższych wyników od konkurencji.
Choć smsy wydają się bardzo prostymi do zaprojektowania wiadomościami, to należy podejść do ich tworzenia tak samo profesjonalnie jak np. do działań e-mail marketingowych. Fakt, że sms zawiera niewiele znaków i do tego pozbawionych jakiejkolwiek grafiki, nie oznacza że można go zaprojektować w szybki i łatwy sposób – wręcz przeciwnie. Ze względu na to, że wiadomość sms jest krótka, każdy jej szczegół powinien być odpowiednio przemyślany, a każdy element kampanii sms właściwie zaplanowany.
Autor: Jakub Mikołajczak