Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces.
- - Henry Ford

Skuteczny cold calling

Skuteczny cold calling

 


Cold calling – skrypt

Wykonywanie zimnych telefonów do potencjalnych klientów ułatwia wykorzystywanie skryptów. Przy czym skrypt jest jedynie podpowiedzią sposobu prowadzenia rozmowy.

 

5 błędów podczas cold calling

Firmy, które uważają, że cold calling się już nie sprawdza, najczęściej same poniosły na tym polu klęskę. Jednak ich porażka wynika przede wszystkim z winy złego przygotowania do połączeń i popełnionych błędów podczas rozmów z potencjalnymi klientami. Jakie są najczęściej popełniane błędy w zimnych telefonach? Przede wszystkim:

  • brak wiedzy na temat rozmówcy,

  • niewystarczająca wiedza na temat oferty firmy,

  • brak zaangażowania w rozmowę,

  • sztywne trzymanie się szablonu rozmowy,

  • brak podania swoich danych.

 

Brak wiedzy na temat rozmówcy podczas cold calling

Brak wiedzy na temat rozmówcy może Cię wiele kosztować. Dlaczego? Ponieważ w chwili, kiedy nie wiesz kim jest Twój potencjalny klient, nie jesteś w stanie zainteresować go w żaden sposób. Im więcej wiesz na temat potencjalnego klienta, tym większe prawdopodobieństwo, że uda Ci się poprowadzić rozmowę zgodnie z Twoim planem.

 

Niewystarczająca wiedza na temat oferty firmy

Wyobraź sobie sytuację, kiedy dzwonisz do potencjalnego klienta, który wstępnie zainteresowany jest ofertą, zadaje Ci pytanie, a Ty nie wiesz co odpowiedzieć. W takiej sytuacji zarówno firma, jak i Ty, wydasz się być osobą nieprzygotowaną, nieprofesjonalną, która lekceważy swoich potencjalnych klientów.

 

Brak zaangażowania w rozmowę cold calling

Brak zaangażowania w rozmowę oznacza brak szacunku wobec drugiej strony. Niechęć do rozmowy i lekceważenie dialogu Twój potencjalny klient bez problemu wyczuje. A to wpłynie negatywnie na wizerunek Twój i marki.

 

Sztywne trzymanie się szablonu rozmowy cold calling

Szablon rozmowy ma ułatwić prowadzenie dyskusji z potencjalnym klientem. Ale zbyt sztywne trzymanie się szablonu rozmowy podczas wykonywania cold calling odnosi przeciwny od zamierzonego skutek. Rozmowa przebiega w sposób nienaturalny i nie przyniesie spodziewanych efektów.

 

Brak podania swoich danych

Wielu telemarketerów kontaktując się w ciemno z potencjalnymi klientami nie podaje swoich danych. Tymczasem przedstawienie się w prosty sposób zwiększa zaangażowanie rozmówcy w dyskusję.

 

6 rad na zwiększenie cold calling

Cold calling może przynieść dobre efekty w postaci dużej ilości generowanych leadów. Ale tylko wtedy, kiedy telemarketer odpowiednio przygotuje się do rozmowy. Jak tego dokonać? Musisz zastosować się do poniższych rad. Dzięki nim rozmowy z potencjalnymi klientami będą przebiegały sprawniej, a efekt Cię zaskoczy.

 

1. Przedstaw się na początku cold calling

Kiedy dzwonisz do rozmówcy, powinieneś się przedstawić. Twoi potencjalni klienci chcą wiedzieć z kim rozmawiają. Nie wystarczy, że podasz im nazwę firmy – oczekują również podania umienia i nazwiska. Co zyskasz przedstawieniem się? Większe zaufanie. Poza tym w ten banalny sposób wzbudzasz wrażenie osoby godnej zaufania. O kulturze i profesjonalizmie nie wspominając.

 

2. Bądź elastyczny

Korzystaj z szablonów rozmowy – one naprawdę ułatwiają trudne rozmowy z jeszcze trudniejszymi rozmówcami, ale bądź jednocześnie elastyczny. Nie trzymaj się sztywno scenariusza rozmowy. Pozwalaj sobie na odstępstwa od niego.

 

3. Ważne jest jak zaczynasz i kończysz

Kończąc rozmowę zawsze zadbaj o podziękowanie za rozmowę. Oczywiście możesz zapytać, czy możesz wysłać wiadomość e-mail lub skontaktować się w innym terminie. Nigdy nie rozłączaj się bez słowa. To świadczy o braku kultury i profesjonalizmu. A tego przecież nie chcesz. Wbrew pozorom grzeczne zakończenie rozmowy może przynieść pozytywne skutki – pokażesz się z dobrej strony i kto wie, czy w przyszłości nie uda Ci się nakłonić potencjalnego klienta do podjęcia decyzji zakupowej.

 

4. Myśl, co mówisz i jak mówisz

Prowadź świadomą rozmowę z potencjalnymi klientami. Zastanów się nad tym, co mówisz i w jaki sposób przekazujesz informacje. O oznacza, że powinieneś postarać się angażować w rozmowę. Jeśli czujesz, że niespecjalnie w tym momencie chce Ci się prowadzić cold calling, zadbaj o odpowiednią motywację, a jeśli nic nie działa – odpuść tego dnia rozmowy z potencjalnymi klientami.

 

5. Pogódź się z odmową

Wiele osób nie lubi wykonywać połączeń w ciemno w obawie przed odmową lub niewłaściwym zachowaniem rozmówców. Oczywiście na brak kultury potencjalnego klienta nic nie poradzisz, ale możesz pozostawić po sobie dobre wrażenie. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim nie nalegaj i nie staraj się na siłę przekonać rozmówcy do swoich racji. Nawet jeśli w końcu potencjalny klient przyzna Ci rację – nic tym nie osiągniesz. Rozmówca będzie na tyle zdegustowany rozmową, że nie będzie chciał skorzystać z oferty firmy natarczywego telemarketera.

 

6. Czas cold calling ma znaczenie

Przeanalizuj kalendarz zimnych połączeń. Staraj się nie dzwonić w poniedziałkowy poranek, jak i piątkowe popołudnie. Odradzamy wykonywanie połączeń w weekendy. Kiedy zatem jest najlepszy czas na wykonywanie cold calling? Testuj swoich klientów. Dzwoń wtedy, kiedy prawdopodobnie będą mieli trochę wolnego czasu.


Zapytaj o ofertę

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail.