Praktyczny telemarketing – jakie są cele badania potrzeb?
Badanie potrzeb to jeden z najważniejszych etapów profesjonalnej rozmowy handlowej. Niestety większość handlowców uważa, że głównym i jedynym celem tego etapu jest jak najbardziej szczegółowe poznanie problemów i oczekiwań klienta. Jednak wbrew powierzchownym pozorom, etap ten powinien pełnić też inne, równie istotne cele. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w trakcie przeprowadzania potrzeb? W kolejnym artykule odpowiadamy na to właśnie pytanie i opisujemy trzy najważniejsze cele tego etapu rozmowy.
1. Zdobycie informacji o oczekiwaniach klienta
Pierwszy cel badania potrzeb wydaje się najbardziej oczywisty. Jeżeli chcemy dobrać dla klienta produkt, z którego będzie faktycznie zadowolony, to koniecznie musimy wcześniej dowiedzieć się, czego aktualnie potrzebuje i co dokładnie jest dla niego najważniejsze. Nawet jeżeli jesteśmy przekonani o wyjątkowości naszego produktu, badania potrzeb nigdy nie należy pomijać.
Warto również pamiętać, aby w badaniu potrzeb nie ograniczać się tylko do zadawania pytań zamkniętych, gdyż to właśnie stosowanie pytań otwartych umożliwia zdobycie największej ilości informacji o klientach. Pytania zamknięte warto traktować jak „ostatnią deskę ratunku” – jeżeli klient nie potrafi udzielić nam jasnej i przejrzystej odpowiedzi na pytanie otwarte, to wtedy stosujemy pytania, na które może jedynie odpowiedzieć: tak lub nie.
2. Zbudowanie wstępnej relacji z klientem
Badanie potrzeb nie powinno być tylko mechanicznym wywiadem, którego jedynym celem jest zebranie informacji. Kolejny, bardzo istotny cel tego etapu rozmowy to zbudowanie wstępnej relacji z klientem. Niestety tego celu nie jest świadoma duża część handlowców i dlatego przeprowadza badanie potrzeb w sposób automatyczny i nienaturalny.
Pamiętajmy, że zadając pytania klientowi, coraz bliżej go poznajemy. Jest to zatem świetna okazja do tego, aby klient już teraz poczuł, że zaczyna nas lubić i że dobrze mu się z nami rozmawia. Co można zrobić, aby tak się stało? Przede wszystkim warto prowadzić rozmowę w profesjonalny, ale jednocześnie swobodny, naturalny sposób. Zadając pytania, trzeba być szczerze i autentycznie zaciekawionym tym, co ma nam do powiedzenia klient. Warto być ciekawym, jakie ma konkretnie problemy, czego brakuje w jego rozwiązaniach czy co chciałby w nich zmienić.
3. Rozpoznanie typu klienta
Ostatni cel badania potrzeb, o którym pamięta jeszcze mniejsza część sprzedawców, to próba odkrycia typu klienta. Choć jest to zadanie trudne, to jak najbardziej możliwe. Warto przede wszystkim zapamiętać, że potrzeby klienta rozpoznaje się przez słowa, które wypowiada, natomiast jego osobowość poznaje się przez sposób, w jaki je wypowiada.
Trzeba zwrócić zatem uwagę, jakim tonem głosem operuje klient, czy jest pewny siebie, czy raczej nieśmiały, czy bardziej polega na naszej wiedzy, czy siebie samego widzi jako eksperta. Oczywiście, żeby umieć rozpoznać typ osobowości klienta, najpierw trzeba poświęcić czas na teoretyczne zapoznanie się z tego typu wiedzą. Możesz to zrobić TUTAJ.
Jak zatem widać profesjonalne badanie potrzeb to nie tylko zdobycie informacji o oczekiwaniach klienta.
Zdobycie informacji jest ważnym celem, ale nie jedynym. Warto o tym pamiętać, gdyż w przeciwnym wypadku, nasz styl prowadzenia rozmów może stać się mechaniczny i nienaturalny.
Autor: Jakub Mikołajczak