Podstawowe zasady tworzenia formularza zapisu
Gdzie umieścić formularz?
Na początek zajmijmy się tym gdzie i w jaki sposób powinien być wyświetlany nasz formularz. Rozwiązaniem, które przyniesie zdecydowanie najlepszą konwersję pozyskiwania danych, jest zainstalowanie tzw. pop-upa, czyli wyskakującego okienka z formularzem zapisu. Rozwiązanie to ma też jednak swoją wadę – pop-up prawdopodobnie będzie miał problemy z wyświetlaniem się na urządzeniach mobilnych.
Dlatego właśnie bardzo ważne jest, aby formularz zapisu znajdował się również na każdej podstronie firmowej witryny. Wtedy osoba korzystająca ze smartfona lub tabletu, trafi na osadzony formularz, a użytkownicy korzystający z komputerów, na wyskakujący pop-up. Jest to zdecydowanie najbezpieczniejsze wyjście, które sprawi, że nie stracimy żadnych z potencjalnych subskrybentów.
Pierwszym elementem formularza, na który zwraca uwagę użytkownik, jest jego nagłówek. W tym miejscu najlepiej jest wykorzystać firmowy slogan lub zdanie, które określi korzyści płynące z zapisania się do bazy adresowej. Nagłówek formularza powinien być myślą przewodnią, którą można posłużyć się również podczas dalszej komunikacji z subskrybentami. Podczas całego procesu tworzenia formularza zapisu, warto zastanawiać się, jak wykorzystać jego elementy w przyszłości.
Pola do wypełnienia formularza
Kolejną, niezwykle istotną kwestią, są pola do wypełnienia. W przypadku tego elementu nie ma jednej, uniwersalnej rady, gdyż każdy formularz trzeba dostosować pod daną grupę targetową i oczekiwania firmy. Na pewno jednak każdy formularz powinien zawierać pola na adres e-mail oraz imię. Pozyskanie imienia subskrybenta sprawi, że będzie można wysyłać mu spersonalizowane mailingi, co zwiększa prawdopodobieństwa ich otwarcia o ponad 22%. Jeżeli chodzi o dodatkowe pola, to warto zdecydować się tylko na te, które są niezbędne. Pamiętajmy, że im mniej pól do wypełnienia, tym większa szansa, że internauta zdecyduje się podać swoje dane.
Bardzo ważne jest również, aby przy formularzu wstawić do zaznaczenia pole z napisem „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych…”. Dodanie tej opcji jest wymagane przez polskie prawo, a poza tym zdecydowanie wpłynie na efektywność zapisów, gdyż wzbudzi zaufanie u potencjalnych subskrybentów. Jeśli w formularzu znajdują się tylko takie pola jak „adres e-mai” i „imię” to wystarczy wstawić pole akceptacji polityki prywatności i tam zamieścić informację o przetwarzaniu danych osobowych.
Na przygotowanie formularza zapisu warto poświęcić dużo swojego czasu. Pamiętajmy, że takich formularzy jest w Internecie coraz więcej i jeżeli chcemy skutecznie generować dużą ilość leadów, konieczne jest jego profesjonalne zaprojektowanie. Jeżeli sami nie mamy pewności czy nasz formularz będzie efektywny, warto podjąć współpracę z doświadczoną w branży e-mail marketingu agencją.
Autor: Jakub Mikołajczak