Pielęgnowanie leadów – jak tworzyć ciekawy content?
Sam fakt wygenerowania leada nigdy nie oznacza automatycznego pozyskania nowego klienta. Żeby bowiem lead przemienił się w odbiorcę, który będzie regularnie korzystał z naszych produktów lub usług, należy o niego odpowiednio zadbać, co zazwyczaj wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i pracy. Strategia pielęgnowania leadów jest jednak konieczna, jeżeli chcemy wyprzedzić naszą konkurencję i osiągnąć sprzedażowy sukces. Opisujemy jeden z najlepszych sposobów skutecznego pielęgnowania leadów, czyli pomysły na tworzenie ciekawego i wartościowego contentu.
1. Każdego dnia zastanawiaj się, czy w życiu Twoich klientów pojawiły się nowe problemy
Współczesny świat zmienia się i rozwija niezwykle dynamicznie. Każdego dnia pojawiają się nowe możliwości, lecz jednocześnie dostarczają też one nowych problemów. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby każdego dnia poświęcić czas na zastanowienie się, czy w życiu naszych klientów pojawiły jakieś nowe problemy, z którymi wcześniej nie musieli się borykać. Takich problemów mogą dostarczyć np. zmiany w przepisach prawnych lub trudności w obsłudze najnowszych technologii. Im szybciej znajdziemy rozwiązanie świeżego problemu i przekażemy je odbiorcom, tym do większej ilości potencjalnych klientów uda nam się dotrzeć.
2. Klienci są Twoją skarbnicą wiedzy
Jeżeli brakuje nam pomysłów na tworzenie jakościowego contentu, najlepszym sposobem będzie poznanie historii naszych klientów. Im lepiej poznamy ich sytuację życiową, tym więcej problemów będziemy w stanie dostrzec, a co za tym idzie, stworzymy więcej wartościowej treści. Historie klientów można poznać na wiele różnych sposobów, poprzez np. wysłanie ankiety w mailingu, opublikowanie zapytania w serwisach social media lub po prostu kontakt telefoniczny. Najważniejsze aby odpowiednio ułożyć zestaw pytań, tak aby dostarczyły nam jak najwięcej informacji o trudnościach, z którymi borykają się nasi klienci.
3. Szczegółowo zaplanuj proces tworzenia jakościowej treści
Tworzenie wartościowego contentu to proces, nad którym warto aby pracowała więcej niż jedna osoba. Proces ten powinien być szczegółowo zaplanowany, tak aby treść była publikowana regularnie, najlepiej w stały dzień i o stałej godzinie. Przede wszystkim trzeba ustalić kto będzie tworzył content i jaki będzie jego stały deadline. Kolejna kwestia to zastanowienie się, czy stworzony materiał będzie następnie trafiał do redaktora, który zajmie się poprawkami stylistycznymi i korektą. Kolejna osoba, do której stworzony materiał powinien trafić, to specjalista SEO, który ulepszy go pod kątem skuteczniejszego pozycjonowania. Oczywiście tym wszystkim może też się zająć tylko jedna osoba, jednak jakość contentu na pewno będzie wyższa w przypadku, gdy będzie nad nią pracować więcej niż jeden pracownik.
4. Wybierz formę i udostępniaj swoje materiały wszędzie gdzie to możliwe
Jakościowy content można tworzyć w wielu różnych formach. Najpopularniejszą jest z pewnością pisanie przydatnych artykułów, zawierających konkretne rady i wskazówki, choć coraz większym zainteresowaniem cieszą się też materiały wideo, udostępniane w serwisie YouTube. Oczywiście przygotowanie contentu w formie wideo jest dużo bardziej czasochłonne i wymaga większych nakładów finansowych, jednak jak pokazuje wiele statystyk, potrafią one generować dużą ilość jakościowych odwiedzin na firmową stronę. Inną, coraz popularniejszą formą, są tzw. infografiki. Przedstawiają one ciekawe informacje (np. wyniki jakiegoś badania) w przejrzystej, graficznej formie, która przyciąga uwagę Internautów. Ogromną zaletą infografik jest to, że czytelnicy chętnie je udostępniają i dzięki temu content zaczyna „wirusowo” krążyć w danej branży.
Kiedy już zdecydujemy się na formę (lub kilka form, które będziemy stosować naprzemiennie), warto stworzyć listę stron internetowych, na których będziemy regularnie udostępniać naszą treść. Chodzi tutaj przede wszystkim o popularne w Polsce serwisy social media, takie jak np. Facebook lub Google+. Warto też wypowiadać się na branżowych blogach i forach, a pod każdym komentarzem zostawiać link do firmowego bloga lub kanału na YouTubie. Oczywiście poza tym regularnie rozsyłamy też content do naszej bazy mailingowej.
5. Wyznacz jedną osobę odpowiedzialną za strategie content marketingową.
Choć warto aby nad jakościowym contentem pracowało kilku specjalistów, konieczne jest jednak wyznaczenie jednej osoby, która będzie odpowiedzialna za całą strategie content marketingową. Osoba ta powinna czuwać nad całym procesem tworzenia treści i dbać, aby była ona jak najlepszej jakości i aby ukazywała się regularnie.
Warto zapamiętać, że wiele treści które stworzymy, może mieć ogromne znaczenie dla naszych klientów nawet przez najbliższych kilka lat. Strategia content marketingowa nie jest więc tylko działaniem krótkoterminowym, które ma zapewnić szybki wzrost sprzedaży, ale przede wszystkim długoterminowym planem, który może wygenerować ogromną ilość klientów na przestrzenii najbliższych lat. W końcu wiele ludzkich problemów ma charakter uniwersalny, więc stworzenie ich skutecznego rozwiązania, może być aktualne jeszcze przez długi czas od momentu jego opublikowania.
Autor: Jakub Mikołajczak