Newsletter B2B – o czym należy pamiętać?
Klient biznesowy każdego dnia otrzymuje ogromną ilość mailingów. Według danych z 2015 roku, dziennie są to średnio aż 122 wiadomości. Żeby zatem utrzymać wysoki wskaźnik otwarć w sektorze B2B, koniecznie trzeba się czymś wyróżnić i konskwentnie budować wizerunek eksperta branży, w której działamy. Dlatego właśnie w kolejnym artykule podajemy kilka rozwiązań, o których warto pamiętać podczas tworzenia newslettera dla klienta biznesowego.
1. Poznaj potrzeby
Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że klient biznesowy to klient rzeczowy, który jest nastawiony na uzyskanie konkretnych informacji. Dlatego właśnie komunikacja w sektorze B2B musi koncentrować się na unikatowej wiedzy. Czasami, aby ją zdobyć, będzie trzeba uzyskać dostęp do materiałów premium, które zazwyczaj nie są darmowe. Jest to jednak wartościowa inwestycja, gdyż dzięki unikatowej wiedzy nasza wartość w oczach klientów zdecydowanie wzrośnie.
2. Pamiętaj o regularności
Po zaprojektowaniu schematu komunikacji, trzeba ustalić częstotliwość wysyłanych mailingów, np. raz w tygodniu. Po tym ustaleniu, koniecznie trzeba się go regularnie trzymać. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że klienci biznesowi to osoby, które skurpulatnie planują swój czas i często zaczynają dzień od sprawdzenia skrzynki mailowej. Dlatego ważne jest, aby utrwalić w ich pamięci myśl, że naszego newslettera otrzymują zawsze tego samego dnia i o tej samej godzinie. Jeżeli chodzi o termin wysyłki, to zgodnie z badaniami Marketing Sherpa jest to wtorek i środa – czyli tak samo jak w przypadku klientów B2C.
3. Stwórz oryginalny nagłówek
Jeżeli chcemy utrzymać wysokie wskaźniki otwarć, to oryginalny i interesujący nagłówek jest absolutnym fundamentem sukcesu. Aby zainteresować klienta biznesowego, warto posługiwać się konkretnymi korzyściami, a najlepiej odnosić się do konkretnych wartości liczbowych. Często mogą się sprawdzić takie sformułowania, które pokażą, że treść mailingu odnosi się do najnowszej, najbardziej aktualnej wiedzy, potwierdzonej badaniami.
4. Skup się na pomaganiu, a nie sprzedawaniu
Maksymalną konwersje możemy zapewnić sobie tylko i wyłącznie dzięki temu, że będziemy rozwiązywać realne problemy klientów i odpowiadać na ich aktualne potrzeby. Kluczem nie jest manipulacyjny, reklamowy język, tylko skoncentrowanie się niesieniu pomocy i jak najlepszym doradzaniu klientom.
5. Postaw na minimalistyczny design
Podczas graficznego projektowania newslettera, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Pierwsza z nich to czytelny i przejrzysty layout. Nie ma sensu przesadzać z ilością treści lub grafiki, gdyż wprowadzi to tylko i wyłącznie chaos. Klient już po kilku sekundach powinien wiedzieć, na czym skoncentrować swój wzrok. Kolejna kwestia to zrozumiały i ciekawy komunikat oraz oryginalna, wysokiej jakości grafika. Niezwykle istotny jest również przycisk call to action, który koniecznie musi być wyróżniony kolorem i odpowiednią wielkością.
6. Pamiętaj o psychologii barw
Według badań przeprowadzonych przez neurologów z Uniwersytetu w Newcastle, mężczyznom bardziej podobają się jaskrawe kolory, a kobietu z natury bardziej są zainteresowane pastelowymi barwami. Warto pamiętać o tym podczas przygotowywania projektu i zastanowić się, czy odbiorcami naszego newslettera są głównie kobiety czy mężczyźni.
7. Integruj newsletter z portalami społecznościowymi
To bardzo prosty sposób na zwiększenie zasięgu treści zawartych w newsletterze. Aby z niego skorzystać, wystarczy dodać w treści newslettera specjalne przyciski, które umożliwią odbiorcom automatyczne udostępnienie treści w serwisach społecznościowych. Jeżeli chodzi o klienta B2B, to przede wszystkim warto postawić na takie portale jak Twitter i LinkedIn.
Na sam koniec jeszcze jedna, ale niezwykel istotna kwestia. Każdy newsletter musi być zaprojektowany responsywnie, czyli tak, aby również na smartfonach i tabletach wyświetlał się w czytelny i przejrzysty sposób. Coraz więcej osób sprawdza pocztę na urządzeniach mobilnych, więc zdecydowanie jest to kwestia, o której koniecznie należy pamiętać.
Autor: Jakub Mikołajczak