Najczęstsze błędy w e-mail marketingu B2B
Komunikacja w branży B2B odbywa się zdecydowanie inaczej niż w sektorze B2C. Do najważniejszych różnic należy fakt, że w kontakcie z klientami biznesowymi proces decyzyjny jest dużo bardziej skomplikowany. Aby przekonać do zakupu klienta biznesowego, należy użyć wyjątkowo przekonujących argumentów i przede wszystkim zdobyć wcześniej jego zaufanie. Niestety wiele osób wydaje się nie dostrzegać tych podstawowych różnic, a przez to zdarza im się popełniać błędy w komunikacji e-mail marketingowej. Jakie błędy bywają popełniane najczęściej? Odpowiadamy w kolejnym artykule.
1. Niewłaściwe budowanie relacji
Jeżeli nasza strategia e-mail marketingowa polega na tym, że kontaktujemy się z klientami tylko po to, aby przesłać im nową ofertę lub informację o promocji, to niestety nie można nazwać tego budowaniem relacji biznesowych. W takiej sytuacji nie może dojść do uzyskania wysokich wyników sprzedażowych, gdyż nie zdobyliśmy jeszcze zaufania naszych odbiorców. Jak natomiast można to zaufanie zdobyć?
Przede wszystkim poprzez regularne wysyłanie newslettera. Taki newsletter może mieć charakter edukacyjny – jeżeli będzie zawierał treści naprawdę wysokiej jakości, to w ten sposób wzmocnimy nasz wizerunek eksperta. Im lepszy natomiast wizerunek eksperta, tym większa szansa na zdobycie zaufania u odbiorców.
Istotne jest również personalizowanie wysyłanych wiadomości. Na pewno warto zwrócić się do odbiorcy bezpośrednio, czyli po imieniu, ale oczywiście z zachowaniem kultury i profesjonalizmu. Jeżeli posiadamy więcej danych na temat subskrybenta jak np. wiek, płeć czy zainteresowania, to również warto je wykorzystać.
2. Brak wiadomości powitalnej
Jest to problem, którego nie traktuje poważnie wiele osób. Wiadomość powitalna wydaje się niektórym jakimś drobnym, zbędnym dodatkiem, który można pominąć, gdyż nie wnosi nic istotnego. Spróbujmy jednak spojrzeć na tę kwestie od strony praktycznej.
Co niezwykle ciekawe okazuje się, że wiadomości powitalne potrafią generować wyjątkowo wysoki wskaźnik otwieralności, gdyż w praktyce jest to ponad 50%. Tym bardziej nie ma więc sensu, aby nie wykorzystać tak świetnej okazji do rozpoczęcia procesu budowania relacji. Pamiętajmy więc o efekcie pierwszego wrażenia i zaprojektujmy wiadomość powitalną nie tylko pod kątem treści, ale również odpowiedniej szaty graficznej.
3. Brak eleganckiej i spójnej z koncepcją firmy szaty graficznej
Kolejny bardzo częsty błąd, to lekceważenie szaty graficznej w komunikacji mailowej. To prawda, że wartościowa treść wydaje się istotniejsza, ale nieestetyczna szata graficzna lub niespójnie dobrane kolory, mogą zniechęcić do lektury wielu potencjalnych klientów.
Podczas regularnego wysyłania newslettera warto pamiętać, aby główny szablon wiadomości zawsze był taki sam, a żeby zmieniała się tylko jego treść. Dzięki temu możliwe jest zbudowanie lepszej rozpoznawalności marki. Oczywiście jest to możliwe tylko pod warunkiem, że szablon będzie spójny z kolorystyką naszej strony internetowej lub firmowego logotypu. Jako tła najlepiej użyć jednak białego lub ewentualnie szarego koloru, aby czytanie wiadomości nie było zbyt męczące. Warto też pamiętać, aby w projekcie szablonu nie stosować więcej niż trzech kolorów – mogłoby to znacząco rozpraszać czytelnika.
Podsumowując: o czym trzeba pamiętać w komunikacji e-mail marketingowej B2B? Przede wszystkim o budowaniu długoterminowych relacji biznesowych poprzez regularną wysyłką o charakterze edukacyjnym. Aby realizacja tego zadania była łatwiejsza, warto pamiętać o odpowiedniej wiadomości powitalnej do każdego nowego subskrybenta oraz profesjonalnej i stałej szacie graficznej naszego newslettera.
Autor: Jakub Mikołajczak