Literatura z zakresu telemarketingu – co warto przeczytać?
Książki o technikach sprzedaży
Niestety na rynku wydawniczym pojawia się bardzo niewiele publikacji, bezpośrednio dotyczących telemarketingu. Nie oznacza to jednak, że kandydaci na profesjonalnych telesprzedawców, nie mają się z czego uczyć. Wiele wartościowych informacji mogą oni znaleźć bowiem w książkach poświęconych np. technikom sprzedaży lub sposobom negocjacji.
Do tego typu książek, do których na pewno warto zajrzeć, należą m.in. publikacje Zbigniewa Nęckiego pod tytułami „Negocjacje w biznesie” oraz „Komunikacja międzyludzka”. Kolejni autorzy, wybitni znawcy polskiej szkoły sprzedaży, to Wojciech Haman i Jerzy Gut. Wspólnymi siłami napisali oni pozycję pod tytułem „Handlowanie to gra”, która mimo iż została wydana kilkanaście lat temu, nie straciła na swojej aktualności i nadal jest jedną z najczęściej czytanych książek dotyczących tematyki handlu.
Z nowszych publikacji, z którymi warto się zapoznać, można polecić książkę „Dochodząc do TAK”, której autorami są Roger Fisher, William Ury i Bruce Patton. Wiele telemarketingowych szkoleń, w dużej mierze opiera się na wiedzy, zaczerpniętej właśnie z tej książki. Do zagranicznych autorów, którzy są warci polecenia, należy również Brian Tracy, a zwłaszcza jego książka pod tytułem „Psychologia sprzedaży”.
Obowiązkowa lektura telemarketera
Mimo iż publikacji bezpośrednio dotyczących telemarketingu jest niewiele, nie oznacza to, że są przez to niskiej jakości. Wręcz przeciwnie. Na szczególne polecenie zasługuję zwłaszcza „Poradnik telemarketera” Mariana Kosteckiego. Początkujący telesprzedawca znajdzie w nim wiele informacji o umiejętności słuchania, odpowiednim reagowaniu na ataki klienta oraz właściwym planowaniu dnia pracy. Jest to obowiązkowa lektura dla każdego niedoświadczonego telemarketera.
Do publikacji zagranicznych autorów, w których znajdziemy wiele telemarketingowej wiedzy, należy przede wszystkim książka Ellen Bendremer, pod tytułem „Skuteczne techniki telemarketingowe”. Znajduje się w niej sporo informacji o technikach negocjacyjnych oraz sposobach zarządzania stresem, które często przydają się zwłaszcza młodym telesprzedawcom.
Sama lektura wymienionych powyżej pozycji nie da nam oczywiście natychmiastowych efektów. Wszystko o czym przeczytamy, powinniśmy przetestować w praktyce i dopiero potem ocenić, czy warto wdrożyć daną technikę do naszego zestawu telemarketingowych umiejętności. Oprócz czytania specjalistycznych książek i artykułów, watro wybierać się również na kursy i szkolenia prowadzone przez doświadczonych telemarketerów, gdyż w ten sposób będziemy zdobywać sprawdzoną już wiedzę.
Autor: Jakub Mikołajczak