Kiedy i o której wysyłać mailingi? Wyniki raportu
„Raport e-mail marketing w liczbach 2018” został przygotowany przez Renate Gajoch-Bielecką i Pawła Sale z firmy Freshmail. Wskazują w nim, że aż 77% konsumentów chce otrzymywać oferty marketingowe na swoją skrzynkę pocztową. Takie dane jasno wskazują, że e-mail marketing nadal jest i z pewnością jeszcze długo będzie skutecznym kanałem komunikacji. Kiedy jednak jest najlepszy czas na wysyłkę? W jaki dzień tygodnia i o której godzinie? Który miesiąc może być najlepszym czasem na kampanię marketingową? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule, przybliżając dane przygotowane przez zespół Freshmail.
Preferencje zakupowe Polaków
Pierwsza kwestia z której warto zdać sobie sprawę, dotyczy preferencji zakupowych Polaków. Przekładają się one bowiem na ilość wysyłek mailingowych w ciągu całego roku. W jaki sposób? Największa aktywność marketerów przypada zawsze na koniec każdego kwartału i wtedy też Polacy najchętniej kupują. Dlaczego akurat wtedy? Jest to czas, gdy firmy starają się „domknąć” swoje cele kwartalne. Ilość wiadomości na skrzynkach pocztowych wzrasta, a razem z nią mailingowa konkurencja. Kto w tej sytuacji zwycięża?
Przede wszystkim Ci, którzy dbali o stopniowe budowanie relacji z odbiorcami i przywiązywanie ich do swojej marki. Jak natomiast można to zrobić? Głównie dzięki regularności wysyłek. Jednym z najskuteczniejszych sposobów stworzenia regularnych i wartościowych mailingów, jest wykorzystanie autorespondera.
Dlaczego? Ponieważ zdążyli już przywiązać się do naszej marki.
Całoroczna analiza marketingowa
A co warto wysyłać w poszczególnych miesiącach, w ciągu całego roku? Przeanalizujmy po kolei każdy okres.
Na początek styczeń i luty. Co jest charakterystyczne w tym okresie? Dla branży e-commerce jest to końcówka wyprzedaży jesienno-zimowej. Trwające w tym okresie ferie zimowe, to świetny czas dla branży odzieżowej, sportowej i oczywiście turystycznej. Warto pamiętać również o Walentynkach. Jest to czas, gdy wiele osób podejmuje decyzje zakupowe pod wpływem chwilowych emocji. Jeżeli nasze produkty lub usługi mogą w jakiś sposób odnieść się do tego wydarzenia, warto to zrobić.
Następnie marzec i kwiecień. Przede wszystkim jest to początek wiosny. W związku z tym, jest to sezon dla artykułów ogrodowych. To również świetny czas dla branży odzieżowej, gdyż klienci rozglądają się za ubraniami na cieplejsze dni. Nie można też zapomnieć o branży turystycznej. Zazwyczaj w kwietniu najwięcej osób decyduje się zakupić wycieczkę na długi, majowy weekend.
Maj i czerwiec to również charakterystyczny czas. Maj to po pierwsze sezon komunijny. Tego rodzaju wydarzenia otwierają furtkę dla wielu, różnorodnych branż. Po drugie natomiast, wiele osób coraz częściej spędza czas na świeżym powietrzu. Warto odnieść się do tego faktu w kampaniach marketingowych i zaproponować potrzebne produkty lub sposób spędzenia wolnego czasu.
Kolejno lipiec i sierpień. Ten wakacyjny czas to oczywiście końcówka letnich wyprzedaży, więc złoty okres dla branży odzieżowej. Nadal dobrze sprzedają się w tym okresie wycieczki, gdyż wielu Polaków organizuje tego typu wyjazdy na ostatnią chwilę. To jednak nie wszystko. Warto zapamiętać, że połowa sierpnia to świetny czas na promocję artykułów szkolnych. W końcu już niebawem pierwszy dzień szkoły!
Następnie wrzesień i październik. Z czym każdy Polak kojarzy ten czas? Oczywiście z edukacją! Wrzesień to świetny czas na reklamę szkoleń, kursów czy studiów. W tym okresie tak wiele osób poszukuje pierwszej uczelni lub studiów podyplomowych, że warto połączyć działania e-mail marketingowe z działaniami w social media.
Listopad i Grudzień. To najbardziej intensywny czas w ciągu całego roku. Już w listopadzie konsumenci zaczynają wpadać w świąteczny, zakupowy szał. Prawie każdy sklep internetowy notuje w tym okresie wzmożony ruch na stronie. Mimo to wiele osób spóźnia się z zakupieniem prezentów i stara się to zrobić na ostatnią chwilę. Właśnie dla tych klientów warto przygotować gotowe zestawy prezentowe oraz informować ich o zagwarantowanej dostawie przed świętami.
Oczywiście warto pamiętać, że każda branża rządzi się swoimi prawami. Dlatego też warto skorzystać z takich narzędzi jak np. Google Analytics i Google Trends, aby sprawdzić kiedy dokładnie przypada wzmożony ruch na naszej firmowej stronie. Tylko wtedy zyskamy pewność, który okres jest najbardziej gorący w przypadku naszej oferty.
W jakie dni i o której godzinie wysyłać mailingi?
A w jakie dni najlepiej wysyłać mailingi? Dane zawarte w raporcie jasno wskazują, kiedy odbiorcy są najbardziej zaangażowani w otwieranie wiadomości mailowych. Okazuje się, że najlepsze dni na wysyłkę to wtorek, środa i czwartek. Szczególnie czwartek jest dniem, w który został zarejestrowany najwyższy współczynnik Open Rate i CTR.
Jakie są natomiast najgorsze dni na mailingową wysyłkę? To sobota i niedziela. Warto o tym pamiętać, gdyż różnice w otwieralności maili mogą być naprawdę ogromne. Jak wskazuje raport, średni CTR w czwartki wynosi prawie 20%, natomiast w soboty i niedziele niecałe 5%. To aż 4 razy mniej odbiorców, którzy otworzą Twoją wiadomość!
Co jednak ciekawe okazuje się, że właśnie w weekendy odbiorcy otwierają wiadomości prawie 100% częściej, niż marketerzy je wysyłają. Dlatego też warto przeanalizować, jaki ruch na naszej stronie występuje np. w niedzielne popołudnia. Jeśli będzie wzmożony, to wysłanie kampanii akurat w tym czasie może być niezłym pomysłem.
A która godzina jest najlepsza na mailingową wysyłkę? W tym przypadku dane zawarte w raporcie również są bardzo konkretne. Okazuje się, że najwięcej wysyłanych mailingów ma miejsce w okolicach godziny 8-9 rano. Audyt, który zespół Freshmaila przeprowadził z jednym ze swoich klientów pokazał, że ruch w e-sklepie jest największy w środy o godzinie 9:00. Dzięki ustawieniu kampanii na kilka godzin przed tym okresem, udało się kilkukrotnie zwiększyć wskaźnik konwersji.
A kiedy jest najmniej wysyłanych kampanii? Oczywiście w środku nocy. Już od godziny 20-stej został zanotowany znaczący spadek wysyłanych wiadomości, który wzrasta dopiero w okolicach godziny 6 rano. Choć różnie może to wyglądać w przypadku poszczególnych grup odbiorców, to jednak trudno sobie wyobrazić, aby duża część osób decydowała się na lekturę maili w środku nocy.
Stosunek kliknięć do otwartych wiadomości
Raport zwraca uwagę na jeszcze jeden, bardzo istotny wskaźnik. Jest to Click to Open Rate, czyli stosunek kliknięć do otwartych wiadomości. Ten wskaźnik pokazuje, jak bardzo odbiorcy są zaangażowani w otrzymaną wiadomość. Okazuje się, że ten wskaźnik wzrasta szczególnie w godzinach po południowych i wieczornych. Dlaczego tak jest?
W godzinach porannych odbiorcy zazwyczaj mają na poczcie mnóstwo otrzymanych wiadomości. To naturalnie sprawia, że decydują się zapoznać tylko z częścią z nich. Co więcej, mają wtedy mniej czasu na decyzję, dotyczącą otwarcia lub usunięcia wiadomości. Natomiast w godzinach popołudniowych, gdy są już po pracy i po zakupach, mają zazwyczaj więcej czasu, aby zapoznać się z całą treścią maila.
Oczywiście trzeba pamiętać, że większe zaangażowanie w godzinach po południowych występuje tylko w sektorze B2C. Działając w branży B2B konieczne jest wysyłanie mailingów w godzinach pracy konkretnych firm. Wysyłając wiadomość późnym po południem, odbiorca zobaczy ją dopiero następnego poranka, tak samo jak wiele innych wiadomości.
Dopiero po przeprowadzeniu testów A/B i skorzystaniu z optymalizatora czasu wysyłki, uzyskamy wynik, który będzie gwarantował najwyższe, możliwe wskaźniki.
Jakie wskaźniki są dobrym wynikiem?
A jaki wskaźnik Open Rate lub CTR można uznać za dobry wynik? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Raport wskazuje bowiem na fakt, że bezpośredni wpływ na wskaźnik otwarć i kliknięć ma wielkość bazy. Okazuje się, że im mniejsza baza, tym większe prawdopodobieństwo trafienia w oczekiwania i potrzeby odbiorców. Kiedy natomiast baza się powiększa, różnice między odbiorcami stają się coraz bardziej wyraźne. To sprawia, że coraz trudniej stworzyć treść maila, która będzie wartościowa i interesująca dla większości subskrybentów.
Oczywiście nasz artykuł jest tylko skrótowym przedstawieniem najważniejszych informacji z raportu. Jeżeli potrzebujesz zapoznać się z wszystkimi danymi przygotowanymi przez zespół Freshmail, raport możesz znaleźć TUTAJ.
Autor: Jakub Mikołajczak