Jakie cechy powinien posiadać system mailingowy? cz. 1
Jeżeli firma planuje rozpocząć profesjonalne działania e-mail marketingowe, wybór odpowiedniego systemu mailingowego jest konieczny. W jaki sposób zdecydować się jednak na wybór jednego systemu, skoro na rynku jest aż tak wiele ofert? Jakie cechy wziąć pod uwagę, podczas dokonywania tego wyboru? Udzielamy wskazówek, którą pomogą w podjęciu tej ważnej decyzji.
Łatwy w obsłudze, ale ze wsparciem ekspertów
Podstawową cechą każdego dobrego systemu mailingowego, powinna być łatwość w jego obsłudze. Im bardziej skomplikowane narzędzia, tym dłuższy czas naszej pracy oraz coraz mniej chęci do jej wykonywania. Korzystanie z systemu powinno być proste i intuicyjne, a wtedy przygotowywanie każdej kampanii mailingowej będzie dawało wiele przyjemności i satysfakcji. Jeżeli dany system mailingowy wydaje się skomplikowany przy pierwszym kontakcie, a odnalezienie nawet najprostszych funkcji sprawia kłopot, nie warto poświęcać czasu na jego dalsze poznawanie.
Kolejna ważna kwestia to dostęp do wsparcia ekspertów. Nawet jeżeli dany system wydaje się bardzo prosty w obsłudze, to prędzej lub później i tak napotkamy pewne trudności, jeżeli korzystamy z niego po raz pierwszy. Dlatego właśnie warto dokładnie sprawdzić, jak wygląda kontakt z ekspertami, którzy będą mogli nam wtedy pomóc. Warto zorientować się w jakich godzinach pomoc jest dostępna, a nawet wykonać jeden telefon, aby osobiście przekonać się o kompetencjach specjalistów.
Każdy profesjonalny system mailingowy musi posiadać również narzędzia wspierające optymalizację. Bardzo ważne aby dawał możliwość przetestowania utworzonej kreacji, poprzez funkcje kampanii testowych. Dzięki tej opcji możemy zyskać pewność, że przygotowana kampania zostanie zrealizowana zgodnie z planem. Poza tą funkcją niezwykle przydatne są również tzw. testy A/B. Dzięki nim możemy sprawdzić jakie tematy lub jaka nazwa nadawcy cieszy się największym powodzeniem wśród naszych odbiorców oraz jaka pora czasu wysyłki najbardziej im odpowiada.
Spam – jak temu zapobiec?
Największym zagrożeniem każdej kampanii e-mail marketingowej, jest potraktowanie jej przez pocztę jako spam. Jak można temu zapobiec? Istnieją systemy mailingowe, które udostępniają opcję analizy antyspamowej. Taka funkcja pozwala nam sprawdzić czy nasza kreacja nie posiada elementów, które mogłyby zwiększać ryzyko znalezienia się w folderze spam. Dzięki takiej analizie nasza kampania zyska lepszą dostarczalność, a co za tym idzie, wyższy wskaźnik otwarć wiadomości.
Jeżeli nie posiadamy zaawansowanych umiejętności graficznych i nie znamy się na tworzeniu kreacji mailingowych, warto sprawdzić, czy dany system mailingowy udostępnia gotowe szablony, których możemy do tego celu użyć. Im bardziej różnorodny wybór, tym większa szansa na stworzenie oryginalnej kreacji, dopasowanej do naszych potrzeb.
Zapraszamy do lektury drugiej części artykułu.
Autor: Jakub Mikołajczak