Jak uzyskać połączenie z szefem? – praktyczne wskazówki telemarketingowe
Wielu sprzedawców bezpośrednich ma łatwość w nawiązywaniu relacji interpersonalnych, w tym również tych z sekretarkami, które umożliwiają dostanie się do szefów i prezesów dużych firm. Jednak umiejętności te podczas działań telemarketingowych, mogą okazać się nieskuteczne. Kontakt telefoniczny rządzi się bowiem swoimi prawami i uzyskanie połączenia telefonicznego z szefem dużej firmy, często nie jest zadaniem łatwym. Przedstawiamy praktyczne wskazówki, których zastosowanie poprawi relacje z sekretarkami i zwiększy prawdopodobieństwo uzyskania kontaktu telefonicznego z prezesami dużych przedsiębiorstw.
- Skuteczny telemarketer – odporny na odrzucenie
Podstawowa kwestia, o której powinien pamiętać każdy telemarketer, to upór i nie zrażanie się niepowodzeniami, której prędzej lub później muszą się pojawić. Dyrektorzy i prezesi dużych firm, to zazwyczaj osoby bardzo zajęte, z którymi pragnie skontaktować się wielu różnych ludzi. Brak sukcesów nie zawsze musi więc być związany z naszymi błędami, ale może wynikać z okoliczności na które nie mamy żadnego wpływu.
Zamiast załamywać się i zamartwiać niepowodzeniami, o wiele lepiej wykorzystać ten czas na analizę dotychczasowych rozmów i przygotowanie kilku kolejnych, różnych scenariuszy. Jeżeli nasze aktualne podejście nie przynosi pożądanych rezultatów, należy je jak najszybciej zmienić, najlepiej za pomocą testowania różnego rodzaju skryptów i wyciągania wniosków z przeprowadzonych rozmów, które z nich działają najskuteczniej.
W przypadku kontaktu z sekretarkami, które mogą przekierować nas do dyrektora lub prezesa, bardzo istotna jest umiejętność mówienia pewnym głosem. Naturalna pewność głosu sugeruje bowiem, że mamy prawo rozmawiać z szefem. Jeżeli będziemy mówić w sposób cichy, niepewny i bojaźliwy, sekretarka może uznać, że widocznie nie jesteśmy nikim ważnym i nie ma potrzeby aby przeszkadzać szefowi w jego pracy i łączyć go z nami.
- Proste i praktyczne wskazówki telemarketingowe
Warto pamiętać również o tym, aby w czasie rozmowy z sekretarką używać imienia jej szefa, oczywiście jeżeli okoliczności na to pozwalają. Zamiast mówić, że prosimy o rozmowę z panem Kowalskim, lepiej poprosić o połączenie z Jackiem Kowalskim. Sekretarka może wtedy poczuć, że widocznie jesteśmy osobą zaprzyjaźnioną i mamy wtedy o wiele większą szansę na to, że zostaniemy z nim połączeni.
W trakcie rozmowy najlepiej nie wskazywać powodu naszego telefonu i ujawniać tylko minimum informacji . Jeżeli jednak zostaniemy o niego zapytani, najlepiej odpowiedzieć używając języka korzyści. Generalnie dobrze jest nie udzielać informacji, jeżeli nie jesteśmy o to bezpośrednio proszeni.
W sytuacji kiedy dyrektor lub prezes jest nieobecny lub niedostępny, należy wykorzystać wykonane już połączenie i dowiedzieć się w jakich godzinach lub w jakie dni będzie go można zastać. Często dobrym rozwiązaniem może okazać się wykonywanie telefonów z samego rana, kiedy szef nie jest jeszcze tak bardzo zaabsorbowany różnymi sprawami firmy.
Najważniejsze jest jednak wypracowanie w sobie odpowiedniej pewności siebie, tak aby ton naszego głosu sugerował powagę sprawy, w której dzwonimy i dawał do zrozumienia, że rozmowa którą chcemy przeprowadzić, jest ważna i konieczna. Taką pewność siebie najlepiej zdobyć przez regularną praktykę oraz testowanie różnych skryptów, aż w końcu uda nam się wypracować nasz własny, skuteczny i naturalny styl prowadzenia rozmowy telemarketingowej.
Autor: Jakub Mikołajczak