Jak tworzyć efektywne tematy maili?
Po co w ogóle poświęcać uwagę tematowi projektowanego mailingu? Okazuje się, że aż około 30% odbiorców wiadomości, decyzję o jej otwarciu podejmuje tylko na podstawie przeczytanego tematu. W jaki sposób go jednak tworzyć, aby stał się profesjonalną e-wizytówką? Jakich błędów warto unikać? O czym pamiętać, aby zdobyć jak najwyższy wskaźnik Open Rate? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym artykule.
1. Temat musi być krótki
Pierwsza zasada mówi o tym, aby skrócić temat projektowanego mailingu tak bardzo, jak się tylko da. Im krócej, tym lepiej, gdyż odbiorca potrzebuje pojąć sens otrzymanej wiadomości w zaledwie 1-2 sekundy. Warto przyjąć zasadę, aby tworzone przez nas tematy miały między 25 a 50 znaków. Jeżeli będą dłuższe, to dla części odbiorców mogą zabrzmieć zbyt skomplikowanie, przez co nie uda się zyskać ich wstępnego zainteresowania. Tworzenie tak krótkich tematów może być początkowo trudne, jednak dobrze uzbroić się w cierpliwość i wytrwale ćwiczyć i testować. Z czasem na pewno zobaczymy coraz wyższe wskaźniki Open Rate.
2. Unikaj banalnych, reklamowych sloganów
Wszystkie hasła w stylu „gorące zniżki”, „jesienna wyprzedaż” czy „rabat 50% tylko dla Ciebie!”, choć pozornie brzmią treściwie, to jednak w praktyce uzyskują niskie wyniki. Dlaczego? Ponieważ brak im elementu zaskoczenia lub oczarowania odbiorcy.
Jakie są zatem skuteczne praktyki? Przede wszystkim warto postarać się być oryginalnym. Zastanowić się jak można zaskoczyć odbiorcę czy wprowadzić go w stan zachwycenia i oczarowania. Celem tematu wiadomości nie jest sprzedaż, tylko zdobycie zainteresowania odbiorcy i zmotywowanie go do otwarcia naszego mailingu.
3. Rozsądnie używaj symboli i emotikonów
To prawda, że emotikony i różne dodatkowe symbole zamieszczane w temacie wiadomości, mogą zwiększyć współczynnik otwarć. Nie jest to jednak zasada, która obowiązuje w każdej sytuacji i we wszystkich branżach. Dla niektórych odbiorców nadmierne używanie emotikonów może być wyrazem nieprofesjonalizmu lub niepoważnego podejścia do tematu. Trzeba zatem pomyśleć o charakterystyce i oczekiwaniach naszej grupy odbiorców – czy uśmiech lub serce pomogą udoskonalić komunikację, czy raczej spowodują u nich dyskomfort?
4. Pobudzaj do działania!
W temacie wiadomości można również wykorzystać poczucie pilności. W jaki sposób? Używając czasownika wzywającego do działania. W taki sposób wzbudzamy u odbiorcy poczucie wyjątkowości, gdyż zwracamy się do niego bezpośrednio i motywujemy go do podjęcia konkretnego działania. Podobnie może zadziałać informacja o ofercie limitowanej. Jeżeli zostanie przekazana w ciekawy, oryginalny sposób, z pewnością zainspiruje odbiorcę do kliknięcia.
5. Pamiętaj o ciekawym preheaderze!
Niestety ten element nadal ignoruje wielu e-mail marketerów. Choć preheader nie należy do tematu wiadomości, to jednak w większości skrzynek pocztowych, pojawi się tuż obok niego. Dlatego też warto poświęcić mu uwagę i odpowiednio się nad nim zastanowić.
Jeśli chodzi o preheader, to warto zmieścić się w ilości 150 znaków. Powinien on być spójnym i ciekawym rozwinięciem tematu wiadomości.
6. Zastanów się nad polem „Nadawca”
Polę „Nadawca” odgrywa szczególnie istotną rolę, gdyż jest osobistym identyfikatorem. Niektórzy odbiorcy, zanim w ogóle spojrzą na temat wiadomości, najpierw zerkają sprawdzić, od kogo tą wiadomość otrzymali. Jeżeli nie będą kojarzyć nazwy marki, użytej w tym polu, bardzo możliwe, że od razu zdecydują się przenieść naszego maila do folderu SPAM. Co zatem wpisać w to pole, aby zmotywować klienta do otwarcia wiadomości?
W tym przypadku również nie ma jednej, sprawdzonej metody, gdyż wszystko zależy od konkretnej grupy odbiorców. W niektórych przypadkach świetnie może zadziałać zamieszczenia imienia i nazwiska, szczególnie w przypadku osób, dla których nazwisko jest marką samą w sobie.
Oczywiście wszystkie powyższe wskazówki mają charakter elastyczny i tak właśnie powinny być rozumiane. Aby nauczyć się tworzyć naprawdę efektywne tematy maili, trzeba ćwiczyć dostosowywanie się do konkretnej grupy odbiorców. Żeby takie ćwiczenie było jeszcze bardziej skuteczne, warto regularnie przeprowadzać testy A/B. W ten sposób możemy szybko i bezboleśnie sprawdzić, na jaki rodzaj tematów najchętniej reagują nasi odbiorcy.
Autor: Jakub Mikołajczak