Jak stosować segmentacje listy mailingowej?
Segmentacja jest procesem dzielenia listy i targetowania wysyłanych mailingów. Dlaczego jest aż tak istotna? Ponieważ nie ma bazy adresowej, w której wszyscy subskrybenci działaliby i myśleli podobnie. W związku z tym konieczne jest dzielenie odbiorców naszych mailingów, ze względu na ich zaangażowanie komunikacyjne. Przedstawiamy jak dokonać takiego podziału, pod kątem aktywności subskrybentów z naszej bazy adresowej.
- Aktywni subskrybenci
Najważniejszą i najcenniejszą grupą odbiorców, są subskrybenci aktywni, czyli tacy, którzy regularnie otwierają otrzymywane mailingi i klikają w podane w nich linki. Oddzielenie tej grupy od reszty jest tak ważne przede wszystkim dlatego, że powinniśmy dzielić się z tymi subskrybentami wszystkim tym, co mamy w danej chwili najlepsze.
Najbardziej skuteczną metodą będzie wysyłanie wiadomości, które są idealnie dopasowane do potrzeb klientów. W jaki sposób poznać te potrzeby? Najlepiej przeprowadzić wcześniej ankietę on-line i zapytać subskrybentów o ich pragnienia i oczekiwania. Ważne jest również, aby stale monitorować w jakie treści najczęściej klikają odbiorcy, jakie wiadomości otwierają i co kupują. Świetnym rozwiązaniem było by również wysyłanie zniżek i rabatów dla najbardziej aktywnych subskrybentów.
- Nowi subskrybenci
Kolejną grupą, którą trzeba wyraźnie oddzielić od reszty, są nowi subskrybenci. Na sam początek dobrze jest przyzwyczaić nowych odbiorców do stylu i cyklu komunikacji jaki stosujemy. Należy stopniowo starać się budować dobrą relację, głównie przez wzbudzanie zainteresowania. Na pewno będzie grupa osób, która bardzo szybko zainteresuje się materiałami, które przesyłamy i będzie je regularnie otwierać, ale prawdopodobnie znajdą się też osoby, które będą potrzebować więcej czasu, aby w pełni się zaangażować i przejść do grona aktywnych odbiorców.
Najlepszym sposobem na stworzenie tej grupy, jest wyszukiwanie wszystkich odbiorców, którzy zapisali się w przeciągu ostatnich 7 dni. Warto starannie przygotować interesującą wiadomość powitalną, może nawet z jakimś darmowym bonusem, która będzie wysyłana wszystkim nowym subskrybentom.
- Nieaktywni subskrybenci
Ostatnią grupą, której segmentacja też jest konieczna, jest grupa subskrybentów nieaktywnych. Dla tej grupy odbiorców dobrze jest stworzyć osobną kampanię reaktywacyjną lub poprosić o ponowne wyrażenie chęci, na otrzymywanie regularnych wiadomości. Jeżeli mimo to część adresów nadal nie wykaże żadnej aktywności, utrzymywanie ich na liście nie ma sensu. Do tej grupy warto przenosić adresy, które nie wykazały żadnej aktywności w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
Z możliwości segmentacji list mailingowych zdaje sobie sprawę niestety niewielu marketerów. Jest to dużą strata dla ich firmy, ponieważ segmentowanie baz danych powoduje wzrost wskaźnika Open Rate od 1,2 do 3,3 punktów procentowych, w zależności od branży w jakiej działa dana marka. Świetnym rozwiązaniem jest regularne sprawdzanie, czy osoba które kliknęła w link znajdujący się w wiadomości, dokonała zakupu. Jeżeli tak i kupiła np. PlayStation, to możemy wysłać jej ofertę na zestaw gier w promocyjne cenie. Oczywiście to tylko przykład, gdyż możliwości stosowania segmentacji jest mnóstwo.
Autor: Jakub Mikołajczak