Jak rekrutować telemarketerów?
Telemarketer to specyficzny zawód, do którego nie nadaje się każda osoba. Praca telesprzedawcy jest stresująca, zaskakująca oraz wymaga umiejętności szybkiego reagowania w trudnych sytuacjach. W jaki sposób znaleźć najlepszych kandydatów na to stanowisko? Jak przygotować ogłoszenie o pracę, aby trafiły do nas odpowiednie osoby? Opisujemy przydatne wskazówki przy prowadzeniu telemarketingowej rekrutacji.
Telemarketingowa oferta pracy
Pierwszy krok to przygotowanie ogłoszenia z ofertą pracy. Bardzo częstym błędem w branży telemarketingowej, jest stawianie zbyt dużych wymagań. Jeżeli na przykład telemarketer będzie w swojej pracy posługiwał się tylko językiem polskim, nie ma sensu wymagać od niego znajomości języków obcych. Tak samo nie ma potrzeby szukać osób z wyższym wykształceniem, jeżeli pracę są w stanie wykonywać osoby z wykształceniem średnim. Jeśli zatrudnimy osobę o zbyt wysokich kwalifikacjach, to może z tej pracy szybko zrezygnować, gdyż nie będzie potrafiła się w niej realizować.
Po zdobyciu odpowiedniej ilości zgłoszeń, w zależności od tego ilu pracowników chcemy przyjąć, powinna nastąpić rekrutacja telefoniczna. W przypadku branży telemarketingowej ma ona zdecydowanie większy sens, niż zapraszanie kandydata na tradycyjną rozmowę, prowadzoną twarzą w twarz. Podczas telefonicznej rekrutacji można usłyszeć kandydata na telemarketera i od razu ocenić jego dykcję, słownictwo i składnię. Można zwrócić uwagę na to jak wymawia końcówki lub czy używa regionalnego słownictwa. Dodatkową zaletą rekrutacji telefonicznej jest ogromna oszczędność czasu.
Podczas pierwszej rozmowy z kandydatem nie powinniśmy zapraszać go na spotkanie w firmie. Zdecydowanie lepiej zadzwonić do niego np. następnego dnia i wtedy poinformować o decyzji oraz ewentualnym czasie i miejscu spotkania. W ten sposób będziemy mogli porównać jego predyspozycje z innymi kandydatami i wybrać tych najbardziej odpowiednich. Z jednej strony takie działania wymaga poświęcenia większej ilości czasu na proces rekrutacji, jednak w efekcie końcowym przynosi pozytywne rezultaty. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nie dojdzie do odrzucenia dobrych kandydatów i zatrudnienia tych słabszych.
Szanuj kandydatów, których nie przyjmujesz
Warto pamiętać o odpowiednim informowaniu kandydatów których odrzucamy. Każdy z nich będzie bowiem opowiadał przyjaciołom i znajomym o odbytej rozmowie, co z pewnością wpłynie na wizerunek naszej firmy. Informacja o odrzuceniu powinna być tak sformułowana, aby nie urazić kandydata i aby firma zrobiła na nim dobre wrażenie. Można użyć na przykład takiego sformułowania: „Zgłosiła się naprawdę ogromna ilość osób i musieliśmy dokonać trudnej selekcji. Nie znalazł się Pan w gronie zakwalifikowanych, ale bardzo dziękuję za reakcję na nasze ogłoszenie i życzę sukcesów w znalezieniu pracy”.
Przeprowadzenie selekcji według powyższych wskazówek sprawi, że na kolejnym etapie rekrutacji znajdą już się tylko najbardziej odpowiedni kandydaci. Pamiętajmy o tym, aby kolejne rozmowy rekrutacyjne przeprowadzać w siedzibie firmy, a nie np. hotelu czy jakimś innym, specjalnie wynajętym pomieszczeniu. Spotkanie w firmie zawsze daje kandydatom poczucie, że jest to realne miejsce pracy i pozwala ocenić czas dojazdu do niego.
Autor: Jakub Mikołajczak