Jak przygotować treść na stronę www, aby dużo skuteczniej generować leady? Cz. II
- Internetowe teksty – liczy się jakość, a nie ilość
Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że strona www nie jest powieścią. Nie ma tutaj ani czasu, ani miejsca na rozpisywanie się czy budowanie napięcia. To czego Internauta pragnie, to szybkiego rozwiązania jego problemu. Jeżeli nie przekażemy najważniejszych i konkretnych informacji już na wstępie, to zniecierpliwiony użytkownik bardzo szybko nas opuści. Tak jak w szkole podstawowej, ocena za wypracowanie zależała głównie od ilości tekstu, tak w sieci jest całkowicie odwrotnie – tutaj liczy się tylko i wyłącznie jakość.
Skąd jednak wiedzieć jaka długość tekstu jest odpowiednia? Jak ocenić, czy tekst nie jest zbyt długi? Steve Krug, specjalista od tworzenia stron internetowych radzi, aby wyrzucić połowę tekstu z każdej strony, a potem jeszcze połowę tego, co zostało. Taka rada jednak nie może być uniwersalna i na pewno nie sprawdzi się w każdym przypadku.
Odpowiednia ilość tekstu jest bowiem zależna od grupy docelowej, do której kierujemy naszą ofertę. Chodzi o to, że oferta zaawansowanego oprogramowania komputerowego będzie wymagała o wiele dłuższego opisu niż np. oferta butów czy sukienki. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem wydaje się zatem trzymanie się tzw. zasady piramidy: na stronie głównej zamieszczamy tylko najważniejsze informacje, a na kolejnych podstronach opisujemy coraz więcej szczegółów.
- Jak zdobywać uwagę Internauty?
Jeżeli wiemy już jaka treść i w jakiej ilości powinna być zamieszczona na naszej firmowej stronie, teraz czas zająć się formatowaniem przygotowanych tekstów. Podstawą na tym etapie jest stworzenie odpowiednich tytułów i śródtytułów. Najgorsze co można w tym miejscu zrobić, to wymyślanie przeróżnych, literackich metafor lub stosowanie gier językowych. Tego typu działania nie mają żadnego sensu, gdyż powodują, że Internauta musi się wysilić, aby zrozumieć, co takiego chcemy mu przekazać. Tytuły i śródtytuły powinny być krótkie, konkretne i celnie streszczać to, co będziemy przekazywać w poniższym akapicie.
W przypadku natomiast tworzenia samych akapitów, najważniejsze jest trzymanie się podstawowej zasady dziennikarskiej: akapit powinien zaczynać się od zdania, które streszcza jego całą treść i zawiera najistotniejsze dla całego fragmentu informację. Wszystkie szczegółowe kwestie, poruszamy dopiero w kolejnych zdaniach akapitu.
Innymi sposobami, które można jeszcze zastosować w celu zdobycia uwagi Internauty, jest stosowanie wypunktowań (przyciągają wzrok, ułatwiają odbiór, porządkują myśli), pogrubień oraz tabel i wykresów.
- Firmowy blog – konwersacyjna treść
Wielu twórców internetowych serwisów zapomina, że aby strona internetowa regularnie utrzymywała dużą ilość odwiedzin, musi być żywym miejscem spotkań. Strony firmowe, które sprawiają wrażenie ulotek czy broszur informacyjnych, są dla Internautów nudne i nie dają żadnych powodów, dla których mieliby oni powracać na dany serwis.
Dlatego tak ważne jest, aby treść zamieszczana na firmowej stronie, była niepowtarzalna, użyteczna i dawała klientowi realną korzyść. Tego typu treść, najlepiej jest przekazywać za pośrednictwem firmowego bloga. Dzięki temu zaczniemy stawać się specjalistą w danej branży, a to zdecydowanie zwiększy wiarygodność naszej marki. Dodatkową zaletą prowadzenia bloga, jest stworzenie klientom możliwości dwukierunkowej komunikacji. Mogą oni komentować artykuły na firmowym blogu, dzieląc się swoimi refleksjami lub wątpliwościami. Firmowy blog sprawia, że treści na naszej stronie, mają charakter konwersacyjny.
- Formularz newslettera na każdej podstronie
Kolejnym sposobem na umożliwienie Internautom komunikacji z firmą, jest zamieszczenie formularza zapisu do newslettera, na każdej podstronie. Musimy pamiętać, że wielu użytkowników trafi na naszą witrynę z wyszukiwarek, a w związku z tym nie znajdą się od razu na stronie głównej. Jeżeli tylko tam zamieścimy formularz zapisu, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że Internauta sam się tam przekieruje, w celu poszukiwania naszego formularza. Warto również na każdej podstronie zamieścić hiperłącze, odsyłające Internautę do zakładki „Kontakt”. Można stworzyć do tego celu tekst w stylu: „Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!”.
W celu zdobycia jeszcze większej sympatii klientów, warto zamieścić na firmowej stronie tzw. FAQ (lista najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami). Taki pomysł to nie tylko wyjście naprzeciw oczekiwaniom klienta, ale również duże ułatwienie dla pracowników firmy. Dzięki temu nie będą oni musieli odpisywać na e-maile lub odpowiadać na liczne telefony, z powtarzającymi się pytaniami i wątpliwościami klientów.
Wiedza przedstawiona w tym 3-częściowym artykule, jeżeli zostanie zastosowana w praktyce, może mieć ogromny wpływ na liczbę odwiedzin naszej firmowej witryny, a w związku z tym na ilość pozyskiwanych leadów. Przy tak olbrzymiej ilości stron internetowych, liczy się każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, podczas ich tworzenia i formatowania. Ciągle wzrastająca liczba konkurencji w sieci sprawia, że wygrywać będą tylko Ci, którzy podejdą do zaprojektowania firmowej strony w profesjonalny sposób i z pełnym zaangażowaniem.
Autor: Jakub Mikołajczak