Geniusz to w 99% ciężka praca i 1% natchnienia.
- - Tomasz Edison

Generowanie leadów na LinkedIn

Generowanie leadów na LinkedIn

 


Co to są leady i jakie są ich rodzaje?

Leady to dane kontaktowe do potencjalnych klientów firmy, którzy mogą być zainteresowani ofertą produktową lub usługową przedsiębiorstwa. Warto dodać, że leady zawierają nie tylko dane kontaktowe do nich, czyli np. imię i nazwisko, numer telefonu, czy adres email, ale również inne cenne dla firmy informacje, np. demograficzne. Istnieje kilka rodzajów leadów. Przede wszystkim można je podzielić ze względu na zaangażowanie potencjalnych klientów w chęć dokonania zakupu. Na tej podstawie wymienia się leady:

 • zimne,

 • ciepłe,

 • gorące.

Pierwsze z wyżej wymienionych obejmują grupę potencjalnych klientów, którzy weszli w jakąś interakcję z firmą, ale nie są ostatecznie zainteresowani podjęciem decyzji zakupowej. Z kolei leady ciepłe to grupa kontaktów do potencjalnych klientów, którzy są wstępnie zainteresowani ofertą przedsiębiorstwa, ale z jakiegoś powodu nie podjęli decyzji zakupowej. Natomiast ostatnia grupa to dane do potencjalnych klientów, którzy chcą dokonać zakupu w rozsądnym przedziale czasu.

 

Co to jest generowanie leadów

Generowanie leadów, czyli lead generation, to nic innego, jak proces pozyskiwania danych kontaktowych do potencjalnych klientów, którzy mogą być zainteresowani ofertą przedsiębiorstwa. Oczywiście strategie generowania leadów obejmują różnorakie działania, w tym przede wszystkim social media marketing, content marketing, emailing, cold calling, remarketing i retargeting.

 

Wady social media marketingu

Social media marketing to strategia, która jest bardzo często wykorzystywana przez firmy w prawie każdej branży. Oprócz wielu zalet, posiada jednak pewne wady, które mogą zniechęcić firmy do dalszych działań w serwisach społecznościowych. Wymienić wśród nich można:

 • konieczność szybkiej reakcji nawet w sytuacji wystąpienia sytuacji kryzysowej,

 • brak kontroli nad przekazywanymi informacjami,

 • czasochłonność działań marketingowych,

 • bezpłatne działania w social mediach mogą nie przynieść spodziewanych efektów.

 

Dlaczego warto postawić na lead generation w social mediach

Generowanie leadów za pośrednictwem social mediów ma wiele zalet, o których warto pamiętać podczas ustalania strategii marketingowych. Przede wszystkim jest to możliwość dotarcia do znacznej grupy potencjalnych klientów firmy, poza tym, social media marketing umożliwiają nawiązywanie relacji i zwiększanie świadomości marki. Oczywiście zalet marketingu społecznościowego jest znacznie więcej, a jego skuteczność uzależniona będzie od tego, jakie i w jaki sposób zostaną przeprowadzone wybrane działania oraz od wielu innych czynników, np. od doboru odpowiednich serwisów społecznościowych.

 

7 powodów, dla których powinieneś generować leady na LinkedIn

Oczywiście najpopularniejszym serwisem społecznościowym w dalszym ciągu pozostaje Facebook i to tam najczęściej firmy prowadzą działania marketingowe. Tymczasem wymienić można wiele powodów, które przemawiają za tym, że generowanie leadów ma sens i odgrywa ważną rolę w lead generation. Wymienić wśród nich można, m.in.:

 • zwiększenie świadomości marki,

 • bliższy kontakt z potencjalnymi klientami,

 • większy ruch na stronie,

 • pozytywny wpływ na SEO,

 • bezproblemowe nawiązywanie relacji z grupą docelową,

 • łatwą budowę wizerunku specjalisty w branży,

 • większą świadomość i znajomość rynku.

 

Zwiększenie świadomości marki

Obecność na LinkedIn firmy pozwala jej zaistnieć szerszemu gronu odbiorców w sieci, dzięki czemu coraz większa liczba potencjalnych klientów ma okazję poznać markę i dowiedzieć się, że taka w ogóle istnieje na rynku.

 

Bliższy kontakt z potencjalnymi klientami

Kolejną zaletą generowania leadów na LinkedIn jest bliższy kontakt z potencjalnymi klientami. Jak w każdym serwisie społecznościowym, LinekdIn zapewnia szybkość reakcji. Oczywiście bliższy kontakt z potencjalnymi klientami jest dla przedsiębiorstwa również pewnym zagrożeniem – firma musi działać i reagować szybko, co czasami może być zgubne, bo nieprzemyślana odpowiedź lub działanie może być dla firmy zgubne.

 

Większy ruch

Obecność na LinkedIn pozwala również zwiększyć ruch na stronie docelowej firmy, co wiąże się z rosnącą liczbą wejść na stronę firmową. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że LinkedIn to doskonałe miejsce do zamieszczania informacji o nowościach w ofercie firmy. Dzięki serwisowi można poinformować grupę docelową o nowych wpisach na blogu lub korzystaniu z innowacyjnych rozwiązań.

 

Pozytywny wpływ na SEO

Lead generation na LinkedIn wpływa korzystnie na SEO. Jak to możliwe? Zamieszczanie w serwisie angażujących i atrakcyjnych dla grupy docelowej treści są dobrze postrzegane przez Google. LinkedIn idealnie nadaje się do zamieszczania linków do strony, co poprawia nie tylko ruch na stronie firmowej, ale również jej widoczność w Internecie.

 

Łatwa budowa wizerunku specjalisty w branży

LinkedIn można wykorzystać w prosty sposób do stworzenia wizerunku specjalisty w danej dziedzinie. Wystarczy zamieszczać w serwisie społecznościowym wartościowe treści, nawiązywać kontakty z innymi użytkownikami, jak i prowadzić dyskusje z innymi użytkownikami na tematy. Wypowiedzi na istotne tematy, pozwalają zbudować pozytywny wizerunek w branży i zwiększyć zaufanie do firmy, przez co zwiększa się również liczba potencjalnych klientów przedsiębiorstwa.


Zapytaj o ofertę

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail.