Generowanie leadów – które rozwiązanie jest najlepsze?
Leady, generowanie leadów – co to jest i jakie ma znaczenie?
Leady definiowane są w różnoraki sposób. Najczęściej jednak przez leady rozumie się dane kontaktowe do tej grupy osób, które z jakichś powodów mogą być zainteresowane ofertą firmy, czyli świadczonymi przez nią usługami lub oferowanymi produktami. Istotnym faktem jest, że leady to nie tylko dane kontaktowe. Dają one osobom generującym leady, czyli zdobywającym dane kontaktowe i informacje, różnego typu wiadomości na temat zachowań użytkowników sieci internetowej na stronie internetowej firmy oraz na temat ich samych, w tym przede wszystkim informacje na temat danych demograficznych i płci. Dane te są niezwykle ważne z punktu widzenia – umożliwiają lepsze dopasowanie strategii marketingowej do grupy docelowej.
Na czym polega generowanie leadów?
Generowanie leadów, czyli lead generation, obejmuje strategie marketingowe mające na celu pozyskanie, jak największej liczby wartościowych dla firmy leadów. Oczywiście generowanie leadów jest skomplikowanym zajęciem. Przygotowanie skutecznej kampanii marketingowej i strategii działań ułatwia określenie grupy docelowej, czyli wskazanie grupy użytkowników Internetu, do których skierowane są działania marketingowe firmy i która to grupa, może być prawdopodobnie zainteresowana ofertą firmy. Określenie grupy docelowej jest możliwe poprzez wskazanie informacji na temat danych geograficznych, demograficznych i behawioralnych potencjalnych klientów firmy.
Jak generować leady?
Oczywiście istnieje wiele narzędzi, które przeznaczone są generowania leadów. Lead generation opiera się na działaniach przede wszystkim w social mediach, tworzeniu landing page, a także umiejętnym wykorzystaniu marketingu treści, czyli content marketingu. Poza tym, generowanie leadów to często również e-mail marketing i remarketing, SMS marketing i retargeting. Istnieje ponadto wiele narzędzi online, które mają za zadanie wsparcie procesu generowania leadów. Aby jednak pozyskać nowych, wartościowych potencjalnych klientów, konieczne jest wdrożenie działań i opracowanie pewnej strategii. Tymczasem przedsiębiorcy co do zasady mają 4 możliwości:
-
Nic nie robić, czekać, aż potencjalni klienci sami się zjawią, co współcześnie jest praktycznie niemożliwe.
-
Samodzielnie podejmować próby generowania leadów.
-
Zatrudnienie pracownika lub pracowników odpowiedzialnych za generowanie leadów.
-
Outsourcing działań marketingowych.
Samodzielne generowanie leadów
Samodzielne generowanie leadów przez przedsiębiorcę nie wymaga poniesienia jakichkolwiek kosztów zatrudnienia pracowników odpowiedzialnych za generowanie leadów, czy kosztów współpracy ze specjalistami z firm zewnętrznych zajmujących się lead generation. Ma ono zarówno pewne zalety, jak i wady, które przedstawiamy poniżej.
Zalety samodzielnego generowania leadów
Niewątpliwą zaletą samodzielnego generowania leadów są iluzoryczne niższe koszty lead generation, o czym mowa w wadach samodzielnego generowania leadów. Kolejną zaletą samodzielnego generowania leadów jest bezpośredni nadzór nad strategią i jej efektami.
Wady samodzielnego generowania leadów
Jak już wspomniano, samodzielne generowanie leadów daje iluzoryczne wrażenie ponoszenia niższych kosztów lead generation. Oczywiście przedsiębiorca nie ponosi kosztów zatrudnienia pracownika odpowiedzialnego za generowanie leadów, które jakby nie patrzeć wynoszą prawie 4000 zł miesięcznie w przypadku zatrudnienia na cały etat na podstawie umowy o pracę, ale jednocześnie stanowią duże ryzyko dla firmy. Dlaczego? Ponieważ przedsiębiorca musi wykazywać się odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w generowaniu leadów, jeśli chce prowadzić skuteczne działania przynoszące firmie zyski. Ponoszenie kosztów kampanii jest wysokie, w przypadku złych decyzji, może się okazać, że wydatki nie wpływają na wzrost dochodów, co w konsekwencji jest stratą.
Zatrudnienie pracownika
Kolejną możliwością przedsiębiorców w zakresie generowania leadów jest zatrudnienie pracownika. Oczywiście takie rozwiązanie posiada zarówno pewne zalety, jak i wady, dlatego warto zastanowić się przed dokonaniem wyboru.
Zalety
Zaletą zatrudnienia pracownika odpowiedzialnego za generowanie leadów jest oczywiście możliwość pozyskania wartościowych dla firmy leadów. Poza tym jest to również oszczędność czasu – przedsiębiorca może poświęcić czas na inne czynności związane z prowadzeniem działalności.
Wady
Zatrudnienie pracownika, którego zadaniem jest generowanie leadów jest również pewnym ryzykiem. Po pierwsze, koszty zatrudnienia pracownika są wysokie, a prawo pracy, jest jakie jest. Do tego przedsiębiorca może zatrudnić osobę, która posiada doświadczenie w branży, ale niekoniecznie podejmuje odpowiednie decyzje, co wpływa, co prawda na generowanie leadów, ale ich liczba jest jednak stosunkowo niewielka.
Zlecenie generowania leadów firmie zewnętrznej
Kolejnym rozwiązaniem jest zlecenie generowania leadów firmie zewnętrznej. Niewątpliwie, rozwiązanie to, podobnie, jak zatrudnienie marketera i samodzielne działania, posiada pewne zalety, jak i wady.
Zalety
Zaletą outsourcingu generowania leadów firmie zewnętrznej ma wiele zalet. Po pierwsze – powierzasz działania doświadczonej firmie. Po drugie – bez problemu możesz sprawdzić, czy firma zna się na lead generation, ponieważ w sieci internetowej można zawsze znaleźć dużo opinii o firmach. Po trzecie – nie musisz martwić się o przepisy dotyczące zatrudnienia pracownika. Po czwarte – oszczędzasz czas.
Wady
Powierzenie działań firmie zewnętrznej ma jedynie jedną wadę – konieczność poniesienia pewnych kosztów. Należy je jednak traktować jako inwestycję, a nie wydatek. Od Ciebie zależy, jaką decyzję podejmiesz.