Eyetracking, czyli rozmieszczenie treści w kreacji mailingowej
Efektywna treść newslettera
Jedną z najważniejszych kwestii, o których należy pamiętać podczas rozmieszczania treści mailingów, jest fakt, że jako internauci czytamy selektywnie. Oznacza to, że bardziej skanujemy tekst niż czytamy go z uważnym skupieniem. Podczas takiego selektywnego skanowania, wzrok rysuje coś na kształt litery „F”, ponieważ przyciągają go duże nagłówki i krótkie akapity.
Warto zapamiętać również, że im wyżej w kreacji umieścimy tekst, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie on przeczytany. Nie powinniśmy więc nigdy umieszczać ważnych informacji na samym dole wysyłanej wiadomości. Dobrze również zamiast tekstu wprowadzającego, zastosować krótkie hasło sprzedażowe, najlepiej wyróżnione kolorem i większą czcionką.
Przy rozmieszczaniu treści mailingu, bardzo ważne jest odpowiednie poukładanie wszystkich jego elementów. Według badań najlepiej kiedy logotyp firmy znajduję się w lewym górnym rogu wiadomości. Jeżeli chodzi natomiast o przyciski call to action, to powinny one być umieszczane jak najwyżej nad produktem. Ten wynik badań jest bardzo oryginalny, ponieważ większość marketerów zazwyczaj umieszcza wezwanie do działania u dołu, pod tekstem oferty. Warto zatem przeprowadzić pod tym kątem testy A/B kreacji.
Okazuję się również, że ilość kolumn w szablonie mailingu, nie ma zbyt dużego wpływu na percepcje odbiorców. W tej kwestii warto tylko wziąć pod uwagę, na jakich urządzeniach głównie otwierają pocztę odbiorcy naszego newslettera. Jeżeli ponad 8% procent z nich korzysta w tym celu z urządzeń mobilnych, najlepiej korzystać z wersji jedno lub dwukolumnowych, gdyż będą wtedy bardziej czytelne na małym ekranie.
Zdjęcia w mailingu
Niezwykle ważnym elementem mailingu, na który zawsze zwracamy uwagę w pierwszej kolejności, są ludzkie twarze. Bardzo duże znaczenie ma zatem mimika twarzy osoby na zdjęciu oraz kierunek padania jej wzroku. Dobrze zatem wybrać odpowiednie zdjęcie, tak aby wzrok odbiorcy kierował się w pożądane przez nas miejsce, czyli np. przycisk call to action. Skutecznym rozwiązaniem jest też stosowanie strzałek, wskazujących użytkownikom, gdzie powinni skierować swój wzrok. Pamiętajmy jednak, żeby nie przytłoczyć odbiorcy nadmierną ilością tekstu i grafik.
Podczas całego procesu rozmieszczania treści w kreacji mailingu, najważniejsze jest umieszczenie najbardziej istotnych informacji na samej górze wiadomości oraz wyraźne wyróżnienie przycisku call to action. Pamiętajmy, że naszym głównym celem jest, aby odbiorca podjął działanie, czyli kliknął w link, więc na osiągnięciu tego celu powinno skoncentrować się całość działań dotyczących kreacji mailingu.
Autor: Jakub Mikołajczak