E-mail marketing – szczegółowa checklista przed startem kampanii mailingowej
E-mail marketing może być niezwykle skutecznym kanałem komunikacji. Żeby jednak tak się stało, należy zadbać o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół kampanii mailingowej. Bardzo często, pominięcie chociaż jednej, pozornie niewiele znaczącej kwestii, może mieć ogromny wpływ na ostateczne wyniki kampanii. Aby zatem uniknąć błędów, nawet tych najdrobniejszych, przygotowaliśmy szczegółową checklistę, którą warto przeglądać przed wysyłką każdego mailingu.
Mailingowa checklista
1. Przejrzysta konstrukcja wiadomości – upewnij się, że treść jest przejrzysta i konkretna. Usuń wszystko co jest zbędne i pamiętaj, że większość odbiorców nie czyta wiadomości, tylko raczej je przegląda. Upewnij się więc, że będą mogli szybko wychwycić główny przekaz wynikający z treści.
2. Użyte słownictwo – sprawdź czy treść wiadomości nie zawiera zbyt wiele zaawansowanego, branżowego słownictwa i czy na pewno będzie w pełni zrozumiała dla większości odbiorców.
3. Ortografia – przejrzyj treść wiadomości pod kątem błędów ortograficznych i literówek. Choć jeden taki błąd już jest sygnałem do odbiorców o Twojej nieprofesjonalności.
4. Podjęcie działania – upewnij się, że działanie które mają podjąć odbiorcy, jest przejrzyście i konkretnie wyróżnione. Każdy odbiorca musi być pewny, co może zrobić z otrzymaną wiadomością.
5. Landing Page – zastanów się czy możesz coś jeszcze poprawić na stronie docelowej, na którą ma odsyłać mailing. Pamiętaj, że nawet najlepsza treść mailingu nie ma sensu, jeżeli odsyła odbiorcę na słabo zaprojektowany landing page.
6. Grafika w treści e-maila – oceń czy mailing nie jest zbyt prosty (całkowicie pozbawiony grafiki i kolorów) lub czy nie posiada zbyt wiele kolorowych zdjęć i przez to traci na przejrzystości i czytelności. Grafika w treści może pomóc, ale tylko w wysokiej jakości i odpowiedniej ilości.
7. Marka – upewnij się, że odbiorca szybko i łatwo rozpozna, że dany mailing otrzymał właśnie od Ciebie. Warto umieścić zatem odpowiednią nazwę w polu nadawcy, a do treści wiadomości wrzucić firmowe logo.
8. Temat wiadomości – musi być oryginalny, intrygujący lub chociaż ciekawy, aby odbiorca faktycznie zwrócił na niego uwagę. Bardzo dobry temat to gwarancja wysokiego wskaźnika Open Rate.
9. Pole nadawcy – nigdy nie może zostać puste. Zastanów się czy w Twoim przypadku lepiej zadziała użycie imienia i nazwiska, nazwy firmy, a może połączenia imienia z marką, czyli np. Jakub z NeoCraft.
10. Urządzenia mobilne – upewnij się, że Twój mailing będzie czytelny i przejrzysty również na smartfonach czy tabletach. Coraz więcej osób odbiera pocztę właśnie na urządzeniach mobilnych, więc warto dostosować do tego e-mail marketing.
11. Przyciski social media – sprawdź czy w treści wiadomości zamieściłeś przyciski do serwisów social media w których działasz, jak np. Facebook, Twitter, Google+.
12. Rezygnacja z subskrybcji – upewnij się, że w treści mailingu została zamieszczona widoczna i wyraźna informacja o tym, w jaki sposób można zrezygnować z dalszej subskrypcji. Nigdy nie staraj się utrzymać subskrybentów „na siłę”.
13. Segmentacja – zastanów się do której grupy ze swojej listy mailingowej przygotowałeś dany mailing i sprawdź czy potraktowałeś w nim odbiorców w indywidualny sposób.
14. Higiena bazy – przed wysyłką upewnij się, czy usunąłeś z listy mailingowej wszystkie adresy, które są już od dłuższego czasu nieaktywne. W ten sposób zwiększysz docieralność całego mailingu.
15. Testy – najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze przetestowanie jak największej ilości różnych elementów mailingu. Może to być np. temat wiadomości, pole nadawcy, grafika użyta w treści lub przyciski call-to-action. Im więcej przeprowadzonych testów, tym wyższe wskaźniki końcowej kampanii mailingowej.
16. Linki i przyciski – dokładnie posprawdzaj czy wszystkie linki i przyciski zamieszczone w treści wiadomości działają poprawnie i przesyłają odbiorców na właściwą stronę docelową.
17. Opcja odpowiedzi – upewnij się, że udostępniłeś odbiorcom możliwość łatwiej i szybkiej odpowiedzi na otrzymaną wiadomość, jeżeli mieliby jakieś dodatkowe pytania. Angażowanie subskrybentów w podejmowanie z Tobą dialogu to podstawowy element budowania z nimi bliższej relacji.
18. Monitoring wyników – zaplanuj monitorowanie zachowania subskrybentów. Po zakończonej kampanii musisz wiedzieć jaki procent odbiorców otworzył wiadomość, jak wielu z nich przeszło na stronę docelową, a ilu dokonało zakupy produktu.
19. Notatki – po przeanalizowaniu wyników kampanii rób notatki i zapisuj wszystkie pomysły, które mogą zoptymalizować Twoje działania mailingowe w przyszłości.
20. Przejdź przez wszystkie punkty jeszcze raz od samego początku 🙂
Oczywiście powyższa checklista nie musi być obowiązkowa w przypadku każdej kampanii w każdej firmie. Ostatecznie chodzi o to, aby zespół marketingowy stworzył własną, unikalną checklistę, która będzie adekwatna do przyjętej strategii marketingowej. Stworzenie takiej checklisty, a następnie wdrożenie nawyku korzystania z niej przed każdą wysyłką, może znacząco podnieść wyniki wszystkich kolejnych kampanii mailingowych.
Autor: Jakub Mikołajczak