E-mail marketing – jak prowadzić efektywny newsletter?
W niektórych firmach newsletter bywa traktowany jako taki dodatkowy obowiązek, który nie jest co prawda jakoś specjalnie istotny, ale wszyscy z niego korzystają, więc my też powinniśmy. Wiele firm nie ma świadomości, że regularnie i profesjonalnie prowadzony newsletter jest świetnym kanałem komunikacji, który może pomóc w zbudowaniu relacji z ogromną ilością klientów. W jaki jednak sposób przygotować taki efektywny newsletter i na co zwrócić uwagę? Tłumaczymy w kolejnym artykule.
Newsletter a Twoja grupa docelowa
Pierwsza podstawowa zasada dotyczy tego, że newsletter musi być zawsze skierowany do grupy odbiorców z konkretnej branży i o konkretnych zainteresowaniach. Im bardziej szczegółowo znamy główne zainteresowania naszych subskrybentów, tym łatwiej będzie nam prowadzić firmowy newsletter, ponieważ będziemy potrafili stworzyć treść, która przyciągnie ich uwagę. Newsletter nie powinien dotyczyć zbyt wielu, odległych od siebie tematów, gdyż w ten sposób przestanie być dla wielu wartościową i interesującą lekturą. Zanim więc rozpoczniesz jego prowadzenie, dokładnie zastanów się do jakiej grupy odbiorców planujesz go skierować i co jest dla nich najbardziej interesujące.
Kolejna kwestia to profesjonalnie przygotowana treść newslettera. W tym przypadku zdecydowanie bardziej opłaca się postawić na jakość, niż na ilość, gdyż to właśnie treść często decyduje o tym jak wielu stałych czytelników uda nam się zyskać. Zamiast narzucać sobie ambitny plan wysyłania newslettera 2 lub 3 razy w tygodniu, o wiele lepiej zdecydować się na wysyłkę np. tylko raz na 2 tygodnie, ale przygotować mailing na najwyższym możliwym poziomie. Nigdy nie wysyłaj newslettera dla samego wysłania, gdyż w internetowej rzeczywistości jest już ich zbyt wiele, więc uwagę Internautów mają szansę zdobyć tylko Ci, którzy potrafią wyróżnić się treścią najwyższej jakości.
Trzeba również pamiętać o tym, aby przygotowana przez nas treść była nie tylko wartościowa i przydatna, ale aby nasz język i styl wypowiedzi był dostosowany do danej grupy odbiorców. Jakie błędy można popełnić w tym miejscu? Można na przykład używać zbyt profesjonalnego słownictwa, bez tłumaczenia trudniejszych pojęć, i w ten sposób sprawić, że część subskrybentów nie będzie w stanie skorzystać z wiedzy zawartej w newsletterze. Można też użyć zbyt potocznego słownictwa wobec bardziej poważnej i oficjalnej grupy odbiorców oraz w ten sposób utracić ich zaufanie. Warto więc przeanalizować treść wiadomości również pod kątem użytego stylu i języka.
E-mail marketing – przygotowania od strony graficznej
Ostatnia istotna kwestia to przygotowanie newslettera pod kątem graficznym. Z jednej strony należy uważać, aby przygotowany przez nas projekt nie był zbyt kolorowy i ze zbyt dużą ilością zdjęć i grafiki, z drugiej natomiast nie można też być zbyt minimalistycznym i rozsyłać tylko czarny tekst na białym tle. Projekt newslettera powinien być przede wszystkim przejrzysty, elegancki i intuicyjny. Pamiętajmy, że zbyt duża ilość grafik może sprawić, że wiadomość będzie się otwierała dużo dłużej, co może zniechęcić część odbiorców do zapoznania się z treścią newslettera. Jeżeli jednak całkowicie zrezygnujemy z projektu graficznego, to w oczach wielu możemy wyjść na mało profesjonalną firmę. Rozwiązaniem zatem, jak w wielu przypadkach, jest odnalezienie „złotego środka”, czyli stworzenie prostego, ale eleganckiego projektu newslettera.
Jeżeli firmowy newsletter faktycznie ma spełniać swoje zadanie i wspomóc e-mail marketing, to musi składać się z opisanych powyżej elementów. Pisanie mailingów dla samego faktu pisania, zazwyczaj negatywnie wpływa na wizerunek marki, gdyż pokazuje to, że nie posiada ona w swoich zasobach nic wyjątkowego. Zawsze lepiej wysłać newsletter raz na 2-3 tygodnie, ale zadbać o jego jakość, niż spamować skrzynki odbiorców co kilka dni i tracić zarówno ich zaufanie, jak i też własny czas.
Autor: Jakub Mikołajczak