Czym jest DMP?
Czym jest DMP?
DMP pochodzi od Data Management Platform. To inaczej platforma zarządzania danymi w celach marketingowych oraz potężne narzędzie lead generation. Przeznaczona jest do zbierania, a następnie analizowania danych o klientach. Jej cechą charakterystyczną jest przystosowanie do wykorzystywania posiadanych danych przy użyciu platform sprzedażowych i zakupowych. Brzmi jak coś skomplikowanego i trudnego w zastosowaniu, ale uwierz nam, platforma odgrywa ważną rolę w marketingu. DMP umożliwia uzyskiwanie wyników w czasie rzeczywistym. Dzięki niej poprawisz wyniki. Zoptymalizujesz działania marketingowe.
Jak działa platforma DMP
Platforma zbiera różnorakie dane z kontaktu firmy z klientem. Należy podkreślić, iż może to być dowolny rodzaj i forma kontaktu. Kontakt mógł zostać nawiązany zarówno poprzez stronę internetową, kampanię marketingową, jak i przez media społecznościowe oraz aplikację mobilną. Należy dodać również, że kontakt może zostać nawiązany w trybie offline. Przykładem może być zapytanie do BOK. DMP po zebraniu danych optymalizuje wyniki. Analizuje i śledzi najlepsze kontakty. Dzięki danym z platformy masz możliwość dotarcia do najlepiej wyselekcjonowanej grupy klientów. DMP zbiera również odpowiedzi i powtarza proces już z nowo pozyskanymi danymi.
Skąd pochodzą dane na platformie DMP i jakie są ich rodzaje
Dane na platformie DMP pochodzą zarówno z trybu online, jak i offline, a także od osób trzecich. Powszechnie dane te dzieli się na podstawie kryterium źródła pochodzenia. Na podstawie wspomnianego kryterium podziału wymienia się:
-
1st party data,
-
2nd party data,
-
3rd party data.
Pierwsze z wyżej wymienionych to dane pochodzące z własnych źródeł, czyli są to dane, które pochodzą m.in. ze strony internetowej. Drugie z wyżej wymienionych to dane pochodzące bezpośrednio od partnerów firmy. Czyli są to dane pochodzące np. z agencji marketingowych. Natomiast ostatnie z wyżej wymienionych to dane, które są pozyskane od zewnętrznych firm.
Po co działowi marketingu potrzebne DMP
DMP jest potrzebne w dziale marketingu przede wszystkim ze względu na możliwość wykorzystania pozyskanych dzięki niej danych o klientach. Przy czym dane te pochodzą ze zróżnicowanych źródeł co wpływa na efektywniejsze działania marketingowe. Dzięki platformie Twój dział marketingu może uzyskać wszelakie dane o klientach, które mają dla nich znaczenie. Należą do nich dane geograficzne i profilowe, a także behawioralne.
Jakie są najważniejsze funkcje DMP
DMP posiada wiele przydatnych funkcji, które są nieocenione z punktu widzenia optymalizacji kosztów przedsiębiorstwa. Wśród najważniejszych funkcji platformy wymienić należy:
-
zbieranie danych,
-
klasyfikacja danych,
-
struktura danych,
-
integracja platformy z innymi platformami,
-
integracja z dostawcami danych,
-
analiza i raportowanie.
Platforma umożliwia zbieranie danych ze zróżnicowanych źródeł. Jej atutem jest możliwość klasyfikowania danych i tworzenia struktur na bazie danych. DMP umożliwia również integrację platformy z innymi platformami sprzedażowymi i zakupowymi oraz z dostawcami danych. Dzięki platformie masz możliwość uzyskiwania analizy danych oraz odpowiednich raportów.
Jakie są ograniczenia w pracy z DMP
Platforma nie ma jednak nieograniczonych możliwości. Pierwszą wadą platformy jest stosunkowo długi czas przetwarzania, co za tym idzie, na wyniki analizy i możliwość podjęcia odpowiedniego działania będziesz musiał poczekać. Ograniczeniem platformy jest również krótki czas przechowywania danych. Najczęściej dane przechowywane są maksymalnie do 90 dni. Dla niektórych wadą platformy jest brak możliwości zapoznania się z danymi, na podstawie których zostały wygenerowane poszczególne informacje. Kolejnym minusem DMP jest brak możliwości wykorzystania spersonalizowanego marketingu.