Czy direct marketing wciąż jest efektywny?
Czym jest direct marketing?
Direct marketing, czyli marketing bezpośredni polega na przedstawieniu klientom konkretnej oferty usługi lub produktu w celu uzyskania realnej, najczęściej natychmiastowej i mierzalnej reakcji potencjalnego klienta. W tym celu wykorzystuje się obecnie głównie internet, ale także telekomunikację i tradycyjną korespondencję. Niektóre formy direct marketingu obejmują: ulotki, wiadomości SMS, e-maile, rozmowy telefoniczne czy broszury, kupony. Dzięki marketingowi bezpośredniemu klienci mogą zdecydować się na zakup towaru lub usługi bez konieczności bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcą, bez wychodzenia z domu i odwiedzania konkretnego salonu sprzedaży.
Marketing bezpośredni oferuje korzyści, zarówno dla klienta, jak i dla przedsiębiorcy, który decyduje się podjąć działania w direct marketingu. Klienci mogą przede wszystkim w wygodny i niekłopotliwy sposób dokonywać zakupów z domu lub innego dowolnego miejsca oraz o wybranym czasie, a także otrzymywać propozycje dla nich wartościowe, dotyczące usług i produktów powiązanych z ich praca, zainteresowaniami, stylem życia. Firmy natomiast mogą trafniej celować z ofertą, budować silniejsze relacje z grupą docelową, zwiększać sprzedaż krótkoterminową, uzyskiwać wiarygodne i aktualne dane dotyczące działania poszczególnych elementów wdrożonej kampanii direct marketingowej, co z kolei pomaga analizować rezultaty i optymalizować koszty kampanii oraz strategię.
Chociaż celem działań marketingu bezpośredniego jest dokonanie transakcji, czyli sprzedaż w czasie jak najszybszym po przedstawieniu oferty, czasami klienci nie decydują się na zakup. Mogą jednak być otwarci na pozyskanie większej ilości informacji, odwiedzenie strony internetowej, umówienie się na kolejny telefon lub kontakt mailowy.
Czy direct marketing jest efektywny?
Mogłoby się wydawać, że w dobie internetu, kiedy wszystkie informacje są na wyciągnięcie ręki, ludzie nie korzystają z tych, podsuniętych pod nos. Jednak, w przeciwieństwie do reklamy masowej, która jest pokazywana wszystkim, komunikaty direct marketingu są pokazywane tylko tym, którzy znajdują się w ścisłej grupie potencjalnych klientów. To wyróżnia direct marketing od pozostałych form promocji i wciąż pomaga firmom osiągać satysfakcjonujące efekty oraz wysokie wyniki sprzedaży.
O czym należy pamiętać, planując kampanię direct marketingową?
Po pierwsze do prowadzenia marketingu bezpośredniego potrzebujesz sprecyzowanej i aktualnej bazy danych grupy docelowej. Musisz dokładnie określić, do kogo będziesz kierować swoje komunikaty marketingowe. Zbuduj listę kontaktów z numerami telefonów, adresem pocztowym lub adresem e-mail, aby rozpocząć efektywną kampanię.
Po drugie opracuj skuteczny schemat listu, maili, skrypty rozmów. Zwróć uwagę na język komunikacji, tekst, ikony, odpowiednie pytania i oczywiście CTA, czyli wezwanie do działania (ang. call to action).
Po trzecie testuj strategię. Skorzystaj z kampanii e-mailowych, aby przetestować kilka rozwiązań (A, B, C) i sprawdź, która z opcji przynosi najlepsze rezultaty. Co należy zmienić, co działa efektywniej? Który wariant tematu, zdjęcia, czasu wysłania wiadomości, rodzaj CTA działa najefektywniej? Ile osób skorzystało z przycisków call to action, ile osób podążało za wskazówkami z e-maila, ile czasu minęło, od kiedy otworzyli e-maila? Co miało wpływ na ich decyzję o kupnie lub jej braku? Skorzystaj z zebranych wniosków do ostatecznej kampanii i przekonaj się, jak szybko wprowadzisz skuteczne działania marketingu bezpośredniego.