Czy direct mailing jest skuteczny w sektorze b2b?
Direct mailing, czyli reklama w postaci poczty tradycyjnej, nadal jest bardzo popularny. Czy jednak oprócz swojej popularności, może poszczycić się również skutecznością, a zwłaszcza w obszarze sektoru b2b? Przedstawiamy wyniki przeprowadzonego w USA badania, na temat skuteczności direct mailingu w sektorze usług biznesowych.
Direct mailing w B2B
Jedną z największych zalet direct mailingu, są szerokie możliwości targetowania. Podczas wysyłki pocztą tradycyjną możemy dokonać segmentacji adresów według takich kryteriów jak np. płeć i lokalizacja oraz zastosować personalizację imienia, która jak wynika z licznych badań, bardzo pozytywnie wpływa na odbiór otrzymanej wiadomości.
Z pewnością zaleta ta jest jednym z głównych powodów, dla których direct mailing cieszy się dużą popularnością zarówno w małych, średnich jak i też bardzo dużych organizacjach. W przypadku firm zatrudniających mniej niż 100 pracowników, aż 25% uważa direct mailing za skuteczne narzędzie. Tak samo uważa 19% właścicieli średnich firm oraz 21% dużych korporacji.
Jeżeli chodzi natomiast o organizacje z sektora usług biznesowych, to aż 34% z nich określa direct mailing jako bardzo efektywne narzędzie marketingowe. Jest to więc wyraźny sygnał, że direct mailing najlepiej sprawdza się właśnie w obszarze sektoru b2b.
Od czego zależy efektywność direct mailingu?
Niski wynik pojawił się natomiast w przypadku sektora technologii biznesowych. Tylko 13% tego typu firm stwierdziło, że direct mailing jest dla nich skutecznym narzędziem. Może być to związane z faktem, że usługi technologii biznesowych często wymagają zaawansowanych i złożonych prezentacji dla grupy docelowej i objaśnienie wszystkich funkcji w postaci wysyłki pocztą tradycyjną, nie jest najzwyczajniej możliwe.
Warto podkreślić, że na skuteczność direct mailingu wpływ ma wiele, z pozoru nieistotnych, szczegółów. Chodzi tutaj przede wszystkim o formę przesyłki, czyli kopertę lub opakowanie oraz jakość papieru, na którym zaprezentowana jest oferta. Często popełnianym błędem w przypadku wysyłki pocztą tradycyjną, jest też zbyt częste wysyłanie powielonej oferty. Taka praktyka bardzo negatywnie wpływa na wizerunek firmy, a każda kolejna przesłana oferta, może jeszcze bardziej wzmacniać negatywnie nastawienie klienta do danej marki.
Direct mailing jest zatem nie tylko popularny, ale także skuteczny i to szczególnie w sektorze usług b2b. Mimo iż jego młodszy brat, czyli e-mailing, rozwija się niezwykle dynamicznie, to wysyłka za pomocą poczty tradycyjnej staje się coraz bardziej oryginalna, a jeżeli zadbamy o odpowiednie szczegóły jej jakości, to nawet luksusowa. Warto pamiętać o tej marketingowej metodzie i wykorzystywać jej szerokie możliwości targetowania.
Autor: Jakub Mikołajczak