Content marketing – 5 kroków do sukcesu
Według danych Google Trends koncepcja content marketingu, która rozwijała się już w XIX wieku, ale sama definicja została użyta po raz pierwszy w 1996 roku, największą wzrostową popularność zyskała stosunkowo niedawno, bo w 2010 roku. Od tamtej pory nurt strategii marketingu treści rozwija się i dziś, pojęcie content marketingu jest znane każdej agencji.
Jeżeli firma chce wejść na lepszy, wyższy poziom relacji z odbiorcami i myśli długoterminowo, content marketing to słuszna droga. Wymaga wytrwałości, nakładu czasu i finansów, ale korzyści są bezcennym zwrotem tej inwestycji:
-
zwiększenie świadomości marki na rynku
-
zdobycie pozycji specjalisty, eksperta, lidera w branży
-
regularne rozbudowywanie list mailingowych, wsparcie w organicznym pozyskiwaniu leadów
-
wyższa jakość pozyskiwanych leadów
-
zaufanie klientów, wzrost liczby lojalnych klientów
-
zwiększenie zasięgu reklamy „z polecenia”
-
autentyczny kontakt z odbiorcami i informacja o problemach i oczekiwaniach klientów (komentarze, maile z pytaniami, dyskusje)
-
doskonałe poznanie grupy docelowej
-
lepsza pozycja w Google
-
jedna treść pracuje przez wiele tygodni czy nawet lat
-
z tych samych treści mogą korzystać zarówno marketingowcy, jak i sprzedawcy
-
content marketing świetnie łączy się z copywritingiem, czyli tworzeniem treści sprzedażowych (może stanowić bazę do materiałów w kampaniach sprzedażowych)
-
pomaga zrozumieć ścieżkę konsumenta
-
dostarcza różnorodnych danych o odbiorcach
-
jest na wyciągnięcie ręki, dla każdego przedsiębiorcy
-
można stworzyć go samemu lub zlecić profesjonalistom
Jak rozpocząć przygodę z content marketingiem? Poznaj pięć kluczowych kroków do sukcesu:
1. Ustaw swoją misję i swoje cele
Zastanów się, jakie są twoje długoterminowe cele i uaktualnij misję marki. Sprawdź, co klienci wiedzą o stosowaniu twoich produktach i usługach? Zastanów się, czy z apomocą dotychczasowych form kontaktu, klienci zgłaszali problemy? Jakie mają najczęściej pytania? W jakich aspektach związanych z twoją ofertą, ale także branżą, potrzebują wsparcia edukacyjnego (np. poradników „krok po kroku”). Możesz zebrać te dane od działu reklamacji i działu sprzedaży, przeprowadzić badania rynkowe, czy proste ankiety w mediach społecznościowych. Na podstawie otrzymanych informacji wytycz cele strategii cotent marketingu.
2. Przygotuj strategię.
Możesz ten etap, w zależności od działalności i budżetu, przeprowadzić z zespołem, samodzielnie lub zlecić to zadanie agencji. W strategii uwzględnij:
-
kanały komunikacji (media społecznościowe, newslettery, blog, YouTube)
-
język komunikacji (język oficjalny, akademicki, młodzieżowy, literacki, medyczny, potoczny, bezpośredni itd.)
-
formy publikacji (wideo, newslettery, artykuły, infografiki, prezentacje, zdjęcia, rysunki, notatki wizualne itd.)
-
listę pierwszych tematów i kalendarz publikacji
3. Opracuj i opublikuj treść.
Jeżeli posiadasz moce przerobowe oraz kompetencje, możesz sam spróbować przygotowywać treści. Jednak na przedsiębiorcy, czy menedżerze zespołu spoczywa tak wiele obowiązków, że najlepiej będzie, jeśli zdecydujesz się na outsourcing.
4. Zmierz wyniki.
Publikuj regularnie i analizuj reakcje użytkowników, czyli ilość wejść na bloga, komentarze, lajki, czas i miejsce, w którym użytkownicy najczęściej odbierają e-miale i wchodzą na profile społecznościowe. Mierz konwersje i odwiedziny z miejsc publikacji treści do stron produktowych, sprzedażowych. Analizuj, które formy treści preferują użytkownicy (wideo, artykuły). Zbieraj te dane cyklicznie, analizuj je, a następnie uaktualniaj strategię content marketingu.
5. Zoptymalizuj działania i…powtórz cały proces.
Od czasu do czasu optymalizuj swoje działania na podstawie analizy opisanej w poprzednim punkcie. Być może okaże się, że odbiorcy chętniej czytają maile w środy rano, a nie w poniedziałki, tak jak wysyłałeś do tej pory. Preferują krótsze teksty lub podcasty? Cenią prosty i konkretny język lub przeciwnie, lubują się w długich artykułach, okraszonych bogatymi opisami i licznymi przykładami. Które z działań przynoszą największy odzew (wiadomości, komentarzy, lajków, poleceń, zapytań i przekierowań na inne twoje strony?). Skoncentruj się na nich i ciesz się bogactwem zalet, jakie wnosi content marketing w sukces firmy.