Call to action, czyli jak stosować wezwania do działania
1. Zaoferuj bonusy
Oprócz tego, że reklama musi informować klienta o korzyściach wynikających z zakupu danego produktu, dobrze aby dodatkowo zachęcała go do tego różnymi bonusami. Może to być zniżka, rabat lub jakiś darmowy prezent. W ten sposób jeszcze bardziej wzbudzimy zainteresowanie klienta i zwiększymy prawdopodobieństwo, że kliknie w przycisk typu call to action.
2. Ogranicz możliwości
Badania, które zostały przeprowadzone w supermarketach wykazały, że jeżeli klientom prezentuje się zbyt dużo możliwości, to często nie potrafią podjąć decyzji i ostatecznie rezygnują z zakupów. Trzeba pamiętać, aby przy tworzeniu reklamy, skupić się na przedstawieniu konkretnych możliwości. Na jednym banerze, powinien zostać użyty tylko jeden przycisk wezwania do działania. W ten sposób odbiorca nie poczuję się przytłoczony zbyt dużą ilością informacji.
3. Używaj słów w trybie rozkazującym
Celem wezwania do działania, jest wyraźne poinformowanie klienta, co dokładnie ma zrobić. Warto w tym celu stosować tryb rozkazujący, używając takich słów jak na przykład: „wybierz!”, „sprawdź!”, „wejdź!”, „kup teraz!”, „pobierz!”, „kliknij!”.
4. Umieść przycisk w widocznym miejscu
Call to action będzie skuteczne tylko wtedy, gdy będzie znajdować się w widocznym i rzucającym się w oczy miejscu. Najlepiej jeżeli mieści się w górnej części mailingu, w środkowej kolumnie. Trzeba też zadbać o to, aby był odpowiednio dużej wielkości.
5. Pamiętaj o przestrzeni
Istotne jest, aby przycisk wezwania do działania, miał wokół siebie dużo wolnej przestrzeni. W ten sposób zostanie on wyeksponowany i łatwiej zdobędzie uwagę klienta. Przycisk, dookoła którego będzie dużo różnych treści, może zostać pominięty.
6. Wyróżnij kolorem
Przy tworzeniu e-maili graficznych należy zawsze pamiętać, aby dopasować komunikat do naszego odbiorcy. Skuteczność w dużej mierze zależy od branży i specyfiki danej grupy klientów, do której wysyłamy nasz mailing. W jednym przypadku o wiele lepiej zadziała duża ilość jasnych kolorów, a w innym bardziej stonowana i elegancka grafika. Jak zawsze najlepiej przetestować nasz pomysł i sprawdzić go na konkretnej bazie.
Z przedstawionych powyżej wskazówek, najistotniejszymi jest ograniczenie liczby możliwości i stosowanie tryby rozkazującego. Użytkownicy Internetowi codziennie są atakowani tysiącami różnych informacji, jeżeli więc chcemy aby dotarł do nich właśnie nasz przekaz, musi on być wyraźny i konkretny.