Analizowanie zachowań konsumentów – jak kupują Polacy?
Kiedy Polacy robią zakupy w Internecie?
Na początek warto zapoznać się z nawykami i przyzwyczajeniami polskich e-konsumentów. Badania tego typu, na podstawie 30 tys. transakcji w sklepach internetowych, przeprowadził portal KodyRabatowe.pl. Z ich raportu wynika, że Polacy najwięcej kupują na początku tygodnia, a najmniej w weekendy. Okazuje się, że w poniedziałki odbywa się 19,5% internetowych zakupów, w niedzielę 12%, a w sobotę zaledwie 9%. Można wywnioskować z tego, że w czasie wolnym od pracy, większość Polaków unika kupowania przez Internet.
Oprócz wybierania odpowiednich dni, do przedstawiania klientom naszej oferty, warto zadbać również o odpowiednią porę dnia. Ze wspomnianych powyżej badań wynika, że Polacy najbardziej w tej kwestii preferują wieczory, głównie godziny między 19 a 22 (22,4%). Dość wysoka sprzedaż jest również preferowana w godzinach południowych, między 10 a 13 (19%). Najmniej zakupów Internauci dokonują oczywiście w nocy, między godziną 1 a 6 (1%).
Jeżeli chodzi natomiast o kategorie zakupów, to wśród kobiet dominuje oczywiście odzież (64%) oraz obuwie i kosmetyki (57%). Mężczyźni natomiast najczęściej wybierają elektronikę (75%) oraz sprzęt AGD (58%). Statystyczny Polak, który dokonuje zakupów w Internecie, mieszka w dużym mieście (powyżej 500 tys. mieszkańców) i mieści się w przedziale wiekowym 25-34 lata.
Analizowanie zachowań = pielęgnowanie leadów
Już samo wykorzystanie powyższych wyników badań, może mieć ogromny wpływ na wzrost sprzedaży w naszej firmie. Wzrost ten będzie jeszcze większy, jeżeli szczegółowo przeanalizujemy naszą grupę klientów. Należy regularnie badać reakcje, przyzwyczajenia i zachowania własnej grupy docelowej, a następnie testować nowe rozwiązania tak długo, aż zaplanujemy strategię, która dla naszej firmy będzie najbardziej efektywna.
Do tego celu bardzo przydatne mogą być profesjonalne systemy e-mail marketingowe. Mają one możliwość segmentowania bazy adresowej i wysyłania mailingów przygotowanych pod szczegółowo określoną grupę odbiorców. Jak to może wyglądać w praktyce? Możemy wysłać mailing z promocją tylko do osób, które np. kliknęły w link z ofertami telewizorów i wiemy, że zastanawiają się nad ich kupnem. Drugi mailing przygotować natomiast do osób, które telewizor już zakupiły i zaproponować im różnego rodzaju akcesoria. Taki klient poczuje się wyjątkowy, bo zobaczy, że mamy do jego potrzeb bardzo indywidualne podejście.
Analiza zachowań klientów i dostosowanie do nich działań promocyjnych, daje przede wszystkim ogromną oszczędność czasu. Dzięki temu możemy świadomie zrezygnować z dotychczasowych, nieefektywnych form reklamy i skupić się tylko na tych, które przynoszą nam realne korzyści. Równie ważną zaletą jest fakt, że zebranie informacji o zachowaniach klientów z własnej branży, daje ogromną przewagę konkurencyjną.
Autor: Jakub Mikołajczak