9 książek o e-marketingu, które warto przeczytać
Efektywna nauka marketingu internetowego to przede wszystkim czerpanie z wiedzy i doświadczenia osób, które działają w tej dziedzinie już od wielu lat. Dzięki zapoznaniu się ze wskazówkami i poradami od tych osób, narzędzia e-marketingu stają się prostsze i łatwiejsze do opanowania. Dlatego też przygotowaliśmy zestawienie 9 książek na temat marketingu internetowego, które w naszej opinii, warto przeczytać. Zapraszamy do lektury.
E-marketing
1. „E-marketing” red. Jarosław Królewski, Paweł Sala
Książka „E-marketing” to niezwykle ważna pozycja w marketingowej biblioteczce. Najnowsze wydanie tej publikacji pozwala poznać współczesne trendy w marketingu internetowym oraz uczy wybierania skutecznej metody realizacji kampanii reklamowych. Zespół autorów to kilkadziesiąt osób będących absolutnymi specjalistami w swoich dziedzinach. To prawie 600 stron rzetelnej i merytorycznej wiedzy.
2. „Marketing wielkich możliwości”, Grzegorz Urban
Książka Grzegorza Urbana to przewodnik po narzędziach i procesach marketingu internetowego. Autor uczy nie tylko ich obsługi, ale również wykorzystania w zwiększaniu wyników sprzedażowych. Ta publikacja opisuje również podstawowe zagadnienia na temat pielęgnacji leadów i inboud marketingu.
3. „E-marketing w praktyce”, Artur Maciorowski
Wartościowa publikacja, która uwzględnia polskie realia i bierze pod uwagę możliwości budżetowe małych i średnich przedsiębiorstw. Poradnik uczy jak planować akcje marketingowe, w jaki sposób określać grupę docelową czy też jak komunikować się w mediach społecznościowych. Konkretna wiedza z realnymi przykładami podana w pigułce.
Content marketing i copywriting
4. „Biblia Copywritingu”, Darek Puzyrkiewicz
Zestaw merytorycznej wiedzy i praktycznych wskazówek na temat technik pisania. Co wyróżnia tę pozycję od pozostałych? Autor opisuje też ciekawe „zadania domowe” do wykonania, które mogą pomóc w jeszcze szybszym opanowaniu umiejętności copywriterskich. Książka przyda się praktycznie każdemu, kto w jakikolwiek sposób pracuje z tekstem.
5. „Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować)”, Artur Jabłoński
Jak twierdzi sam autor, jest to książka o trudnym pisaniu. Dlaczego? Ponieważ w jego opinii trudne teksty łatwo się piszę, a łatwe teksty, piszę się trudno. Z książki dowiesz się, w jaki sposób ludzie przyswajają teksty oraz jak tworzyć treść, która będzie skuteczna i przystępna dla odbiorcy. Krótka, ale wyjątkowo konkretna i wartościowa pozycja.
6. „Narratologia”, Paweł Tkaczyk
Autor tłumaczy w swojej książce, jak ważna jest odpowiednia narracja, aby dobrze zapamiętać i przyswoić tekst. Dzięki lekturze tej pozycji dowiesz się jakimi zasadami rządzi się dobra historia oraz w jaki sposób konstruować treści, aby były chętniej czytane. Wartościowa pozycja nie tylko dla tych, którzy piszą, ale też dla osób występujących publicznie.
E-mail marketing
7. „Świeże podejście do e-mail marketingu”, Paweł Sala
Praktyczna wiedza na temat podstaw e-mail marketingu. Dzięki lekturze tej książki dowiesz się m.in. jak budować i zarządzać bazą mailingową, w jaki sposób tworzyć kampanie mailingowe oraz czym jest e-mail marketing automation. Publikacja ta zawiera również wiele interesujących case studies. Mimo iż nie jest to obszerna lektura, zawiera merytoryczną wiedzę i praktyczne wskazówki.
8. „Skuteczny e-mail marketing”, Artur Maciorowski
Ta pozycja zawiera m.in. 10 zasad konstrukcji newsletterów, dzięki którym odbiorcy chętniej je otwierają. Autor dzieli się również swoimi pomysłami, które mogą pomóc w skuteczniejszym budowaniu własnej bazy mailingowej. Co istotne, książka ta nie dotyczy tylko samego tworzenia e-maili, ale również umiejętności zwiększania wyników sprzedażowych poprzez e-mail marketing.
9. „E-mail marketing”, Ewelina Koch
Jest to kolejna pozycja z serii „Twoja firma widoczna w Internecie”. Omawia ona najnowsze trendy i metody działania. Co ją wyróżnia? Została napisana przez młodą autorkę, będącą przedstawicielem pokolenia, do którego wielu przedsiębiorców pragnie dotrzeć. Publikacja ma charakter raportów, które dotyczą najnowszych doniesień z dziedziny e-mail marketingu.
W naszym zestawieniu celowo znalazły się publikacje tylko polskich autorów. Dlaczego? Ponieważ ich wiedza i doświadczenie odnoszą się do specyficznych, polskich realiów. Książki zagranicznych autorów, choć bardzo wartościowe, często opisują przykłady i strategie, które okazały się skuteczne akurat w ich kulturze i ich społeczeństwie. Dlatego też zachęcamy do lektury polskich autorów, których trudności i problemy jakich doświadczyli, są zazwyczaj tymi, z którymi sami będziemy musieli się zmierzyć.
Autor: Jakub Mikołajczak