6 poważnych błędów w e-mail marketingu
Tak samo jak inne kanały marketingowe, e-mail marketing również rządzi się pewnymi prawami i zasadami, których należy przestrzegać, jeżeli zależy nam na efektywnych mailingach. Niestety wielu marketerów, szczególnie ze średnich i małych firm, nie zdaje sobie sprawy o istnieniu takich zasad i działa głównie intuicyjnie, starając uczyć się na błędach. Jednak w e-mail marketingu czasami jeden błąd potrafi spowodować nieodwracalne skutki, które jednoznacznie przekreślają sukces kampanii mailingowej. Dlatego w kolejnym artykule tłumaczymy jakie są najpoważniejsze błędy e-mail marketerów i dlaczego należy ich unikać.
1. Pisanie zbyt długich e-maili
Wiadomość e-mail nie może być długim esejem z dwóch prostych powodów – po pierwsze, niewielu Internautów ma czas, aby zapoznawać się z wiadomościami o długiej treści, po drugie, czytanie długich tekstów wyświetlanych w systemach poczty elektronicznej jest po prostu męczące. Jeżeli chcemy podzielić się z naszymi subskrybentami wartościową treścią, lepiej wkleić do nich linki, a w treści e-maila zostawić tylko niezbędne informację. Pamiętajmy, że głównym zadaniem kampanii mailingowej nie jest to, aby jak największa ilość subskrybentów przeczytała całą treść wiadomości, tylko aby jak najwięcej z nich podjęło działanie, na którym nam zależy.
2. Stosowanie przycisku CAPS LOCK
Niektórzy marketerzy decydują się na używanie ciągu samych dużych liter, prawdopodobnie ze względu na to, że chcą się w ten sposób wyróżnić. Taki sposób wyróżniania jest jednak najgorszym z możliwych, gdyż same duże litery sprawiają wrażenie, jakby autor danego tekstu mówił do odbiorcy podniesionym głosem. Odbiorca w takiej sytuacji, często nawet podświadomie, poczuje się niekomfortowo podczas czytania wiadomości i przez to zrezygnuje z zapoznania się z całą treścią.
3. Brak zastosowania personalizacji
Możliwość segmentacji bazy, a następnie personalizacji wysyłanych kampanii, to jedne z największych zalet systemów mailingowych. Jeżeli e-mail marketer nie segmentuj bazy subskrybentów, to nie może zastosować personalizacji, a przez to wszystkich traktuje w taki sam sposób. Jeżeli nie mamy możliwości segmentowania bazy pod kątem płci, wieku czy położenia geograficznego, warto chociaż zwracać się do subskrybentów po imieniu w pierwszych słowach wysyłanych wiadomości.
4. Długie i źle brzmiące tytuły wiadomości
Jeżeli tytuł wysyłanej wiadomości jest zbyt długi, to mogą pojawić się dwa negatywne skutki – albo odbiorca nie zapozna się z tematem otrzymanej wiadomości, gdyż oceni, że jest zbyt długi i nie zwróci na niego większej uwagi, albo jego skrzynka odbiorcza nie wyświetli mu całego tytułu wiadomości, gdyż przekroczył on ilość widocznych znaków, przez co również odbiorca straci zainteresowanie taką wiadomością. Pamiętajmy, że subskrybent podejmuje decyzję o przeczytaniu danej wiadomości w ciągu zaledwie 1 lub 2 sekund, więc tytuł tej wiadomości musi być krótki, konkretny i interesujący, aby zdecydował się w niego kliknąć.
5. Źle zaprojektowane przyciski call-to-action
Przyciski call-to-action, czyli wezwania do działania, to jedne z najważniejszych elementów mailingu. Jeżeli nie są wyróżnione odpowiednią wielkością, kolorem i nie zawierają odpowiedniego zwrotu, wskazującego podjęcie konkretnego działania (np. „Kup Teraz”, „Pobierz”, „Zobacz”), to w żaden sposób nie spełniają swojej funkcji.
6. Brak testów A/B
Brak stosowania regularnych testów A/B do sprawdzenia skuteczności każdego, zaprojektowanego mailingu, nigdy nie pozwoli na osiągnięcie wysokich wskaźników. W e-mail marketingu nie ma jednego, uniwersalnego sposobu, który sprawdzi się w każdej sytuacji i dlatego należy regularnie testować różne rozwiązania, aby odkryć te, które będą najbardziej skuteczne w przypadku naszej branży.
Który z tych błędów jest najpoważniejszy? Trudno jednoznacznie to stwierdzić. Należy więc przede wszystkim zapamiętać, że każde z opisanych powyżej działań może wywołać negatywne reakcje u subskrybentów i spowodować, że bezpowrotnie stracą zaufanie do naszej marki. Dlatego tak istotne jest, aby osoby zajmujące się e-mail marketingiem posiadały cechy perfekcjonistów, którzy zadbają o każdy, nawet najmniejszy szczegół i zawsze będą wolały sprawdzić i przetestować coś o jeden raz za dużo, niż za mało.
Autor: Jakub Mikołajczak