4 praktyczne wskazówki, jak usprawnić proces tworzenia wiadomości e-mail
Czym jest e-mail marketing i czy jest on skuteczny
E-mail marketing to w dużym skrócie maile wysyłane do potencjalnych lub dotychczasowych klientów. Prawidłowo przygotowane e-maile są skuteczne i doskonale sprawdzają się w generowaniu leadów. E-mailing jest efektywnym, a przy tym stosunkowo prostym sposobem na dotarcie do znacznej liczby potencjalnych klientów. Stanowi rewelacyjną szansę na rozwój przedsiębiorstwa, wzrost świadomości wśród odbiorców oraz budowę odpowiedniego wizerunku. E-maile mogą przybierać różnoraką postać. Wyróżnia się wiele rodzajów e-maili wykorzystywanych w strategiach marketingowych. Poza tym same maile mogą posiadać różny wygląd. Mogą zawierać elementy tekstowe, graficzne, etc. Daje to duże pole do popisu działom marketingu.
Jakie są najważniejsze cechy e-mail marketingu
Wiadomości e-mail wysyłane w ramach strategii marketingowych posiadają szereg zalet i wad. Wśród najważniejszych zalet e-mail marketingu wymienić należy możliwość dotarcia w stosunkowo szybki i łatwy sposób do dużej grupy odbiorców, bo e-mail marketing ma globalny zasięg. Wiadomości e-mail umożliwiają przesłanie dowolnego przekazu w różnej formie. Jego zaletą jest uniwersalizm. Sprawdza się w różnych branżach w małych, jak i dużych firmach. Genialnie sprawdza się przy budowaniu zaufania do marki. Wpływa na kształtowanie wizerunku firmy. Można go wykorzystać do budowania lojalności klientów. W porównaniu z niektórymi działaniami, e-mail marketing jest dość tanim rozwiązaniem, a przy tym skutecznym, który da się zmierzyć. Niestety dotarcie do klientów jest nieco bardziej złożone. I nie ma pewności, że otrzymane przez odbiorców wiadomości zostały odczytane, czyli czy odbiorcy zapoznali się z treścią przekazu.
Problemy związane z wiadomościami
W praktyce okazuje się, iż wielu marketerów spędza dużo (za dużo) czasu na tworzeniu jednego maila promocyjnego. Oczywistym jest, że strategia e-mailingowa to poważna sprawa, a stworzenie odpowiedniego maila jest ważnym zadaniem, ale proces tworzenia wiadomości e-mailowych nie musi być długotrwały i nazbyt skomplikowany. Wydłużony czas tworzenia e-maili jest wynikiem braku odpowiedniego zaplanowania działań i wydajności. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych wskazówek, dzięki którym usprawnisz proces tworzenia wiadomości e-mail
1. Planuj swoje wiadomości
Planowanie wiadomości to podstawa. Trudno przygotować odpowiednią i przede wszystkim skuteczną kampanię e-mailingową bez wcześniejszego planu. Im bardziej szczegółowy plan przygotujesz, tym lepiej. Po sporządzeniu planu należy stworzyć kalendarz działań. Kalendarz zapewnia bycie na bieżąco z postępami zaplanowanych działań.
2. Brief
Brief doskonale sprawdza się przy tworzeniu kampanii e-mailingowej. Pozwala w zauważalny sposób zoptymalizować działania. Warto podkreślić, iż możesz stworzyć od podstaw własny brief lub posiłkować się dostępnymi w Internecie gotowcami. Jeśli planujesz samodzielnie przygotować brief, zadbaj o to, aby zawierał on takie elementy, jak:
-
terminy wysyłania wiadomości e-maili,
-
określenie grupy docelowej,
-
cele jakie zamierzasz osiągnąć,
-
pomiary efektywności kampanii,
-
posiadane zasoby, w tym formularz e-mail, strona docelowa, etc.
-
osoby odpowiedzialne za kampanię,
-
adresy e-mail, tekst podglądu i temat,
-
linki e-mail, które należy uwzględnić w wiadomości,
-
CTA.
3. Formal intake proces
To idealny sposób na zarządzanie całym procesem tworzenia e-maili. Umożliwia wskazanie i określenie poszczególnym członkom zespołu ról.
4. Nieustanne ocenianie
Równie ważne jest dokonywanej ciągłej oceny. Proces tworzenia kampanii jest kompletny wtedy, kiedy zostanie oceniona jej wydajność.