3 wskazówki do zbudowania procesu kwalifikacji leada sprzedażowego
Czym jest lead?
Przez lead należy rozumieć dane osoby, która jest wstępnie zainteresowana produktami lub usługami świadczonymi przez firmę. Dane potencjalnego klienta mogą być pozostawione w różnoraki sposób. W tym między innymi bezpośrednio przez stronę internetową. W praktyce, można przyjąć, że leadem jest kontakt, który umożliwia nawiązanie relacji z osobą fizyczną lub firmą. Może to być nr telefon lub adres e-mail. Zadaniem działu marketingu i sprzedaży jest zmiana leada w klienta, który skorzystał z usług firmy lub nabył produkty jakie ona oferuje.
Kwalifikowany lead sprzedażowy
Kwalifikowanym leadem sprzedażowym nazywa się kontakty pozyskane przez firmę, które są już na tym etapie, że można z nimi nawiązać bezpośrednią rozmowę o transakcji. Najczęściej firmy określają moment, w którym lead staje się kwalifikowanym leadem sprzedażowym uwzględniając określone czynności i akcje jakie on podejmuje. Prawidłowe zakwalifikowanie leada do leadów sprzedażowych ma kluczowe znaczenie w procesie sprzedaży. Prawidłowe przeprowadzenie go przez proces sprzedaży wpływa w istotny sposób na podjęcie przez klienta decyzji zakupowej.
Na czym polega proces kwalifikacji leada sprzedażowego?
Proces ten polega na podejmowaniu różnorakich czynności, które prowadzą do oceny wybranych zapytań ofertowych. Firmy najczęściej przyznają dodatnie lub ujemne punkty za określone cechy lub działania. Należy podkreślić, iż kryteria mogą dotyczyć różnorakich kwestii. Mają one wskazać , że sprzedażowy lead skutkować będzie konwersją. Klasyfikacja leadów jest ważnym procesem w ramach działań sprzedażowych. Odpowiednia klasyfikacja leadów to większa efektywność procesu sprzedaży i poprawa wyników finansowych przedsiębiorstwa.
3 najważniejsze wskazówki do zbudowania procesu kwalifikacji leada sprzedażowego
Aby zbudować proces kwalifikacji leada sprzedażowego konieczne jest wdrożenie w życie kilku cennych wskazówek, które zostaną omówione poniżej.
-
1 wskazówka: rozwijaj relacje
Rozwijanie relacji z potencjalnym klientem wymaga od firmy posiadania odpowiednich umiejętności, posiadania wiedzy i umiejętności stosowania efektywnych techniki. Podczas rozwijania relacji warto pokazać potencjalnemu klientowi, że oferowany przez Ciebie produkt lub usługa są wyjątkowe i idealnie odpowiadają potrzebom oraz oczekiwaniom klienta. Aby jednak tego dokonać konieczne jest poznanie potrzeb klienta. Prawidłowo prowadzona rozmowa z klientem powinna opierać się nie tylko na zrozumieniu potrzeb potencjalnych klientów, ale również na aktywnych słuchaniu tego co mówi rozmówca, zadawaniu właściwych pytań.
-
2 wskazówka: dostarczaj wartości, buduj zaufanie
Konieczne jest również budowanie wartości i zaufania. Dotyczy to każdego etapu relacji. Warto również zapewnić potencjalnym klientom treści, które są z ich perspektywy istotne. Można również zastosować różne zachęty.
-
3 wskazówka: nakreśl proces
Mapowanie procesu sprzedaży, czyli mapa procesu sprzedaży odgrywa ważną rolę w prowadzonych działaniach. Wymaga zaangażowania w pracę wielu osób, które powinny znać cel podejmowanych działań. Konieczne jest podczas mapowania dokonywanie ocen i wprowadzania ulepszeń.
Teraz kiedy już znasz trzy podstawowe wskazówki do zbudowania procesu kwalifikacji leada sprzedażowego, możesz rozpocząć działania i rozwijać proces sprzedaży w swojej firmie.