3 mity o lead generation
Generowanie leadów
Zapewne wiesz, że pozyskiwanie leadów nie jest łatwym zajęciem. Wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, kreatywności, a także podejmowania wielu działań, które muszą być analizowane pod kątem skuteczności. A i to czasem nie wystarcza, zwłaszcza jeśli wierzy się popularnym mitom na temat lead generation, które w dalszym ciągu są obecne. Jeśli nie wiesz czym jest marketing przychodzący i metodologia przychodząca, warto się zapoznać bliżej z tymi pojęciami. Marketing przychodzący to najprościej rzecz ujmując jest proces pozyskiwania klientów poprzez wykorzystywanie wartościowych treści i dostosowanych do nich doświadczeń. Odpowiednio wykorzystywany marketing przychodzący potrafi zdziałać cuda!
Popularne błędy lead generation, które powinieneś wyeliminować jeszcze dziś!
Marketing przychodzący i metodologia przychodząca pomagają skutecznie generować ruch na stronie internetowej. Przyciąganie odwiedzających to pierwszy etap metodologii inbound. Aby wygenerować potencjalnych klientów należy przejść do etapu konwersji. Opiera się ona na zmianie odwiedzających Twoją witrynę internetową w klientów. Jednak wcześniej klienci muszą stać się potencjalnymi klientami. Odpowiednie podejście do potencjalnych klientów i podejmowanie skutecznych działań wpłynie pozytywnie na pozyskanie nowych klientów i zwiększenie sprzedaży. Wiele osób na etapie generowania leadów popełnia jednak pewne błędy. Poniżej przedstawiamy popularne błędy, które należy wyeliminować. Jeśli w nie wierzysz- zmień to! Wyjdzie Ci to na dobre.
1. Pozyskiwanie nowych potencjalnych klientów jest ważniejsze niż utrzymanie dotychczasowych, stałych klientów.
Wiele osób tkwi w błędnym przeświadczeniu, że pozyskiwanie nowych potencjalnych klientów jest najważniejsze. Uważają, że utrzymanie dotychczasowych klientów ma zdecydowanie mniejsze znaczenie, dlatego swoje działania sprowadzają przede wszystkim do generowania nowych leadów. Zakładają, że im więcej potencjalnych klientów pozyskają, tym większe szanse są na dokonanie sprzedaży produktów lub usług. Zdawać by się mogło, że mają rację. Nic bardziej mylnego! Samo pozyskiwanie potencjalnych klientów bez przekuwania ich w klientów i zamknięcia transakcji jest bezsensowne. Według raportów jakie udostępniła Aberdeen Group, zdecydowana większość wygenerowanych leadów nie podejmuje decyzji zakupowych. Oznacza to, że samo generowanie jak największej liczby potencjalnych klientów jest nieskuteczne i mija się z celem. Zdecydowanie większe prawdopodobieństwo jest, że dotychczasowy klient, który przynajmniej raz dokonał zakupu produktu lub usługi, zrobi to ponownie. Warto zatem podtrzymywać kontakt z klientami, którzy już skorzystali z naszej oferty.
2. Im więcej potencjalnych klientów wygenerujesz tym większy osiągniesz przychód. Więcej znaczy lepiej!
Kolejnym powszechnym mitem jest, że im więcej potencjalnych klientów się wygeneruje tym lepiej, bo tym większe zyski osiągnie przedsiębiorca. Generowanie większej liczby klientów wcale nie oznacza, że będziesz miał większe przychody, a Twoja firma odniesie sukces finansowy. Jeśli tak myślisz, to wychodzisz z błędnego założenia i czas to zmienić. Zwiększanie liczby potencjalnych klientów ma oczywiście znaczenie, ale ważniejsze jest skupienie uwagi na kontaktach z powracającymi klientami. Według raportów to właśnie powracających klientów łatwiej przekonać do kolejnego zakupu produktu lub usługi. Warto pamiętać, że metodologia przychodząca nie kończy się na klientach i pozyskiwaniu nowych.
3. Tworzenie różnych landing page to strata czasu
To kolejny powszechnie spotykany mit na temat lead generation. Niektóre firmy posiadają tylko jedną stronę internetową. Uważają, że ona im wystarcza i nie potrzebują kolejnych stron, dzięki którym mogą pozyskać kolejnych potencjalnych klientów. Landing page jest niezwykle ważną częścią metodologii przychodzącej. Zawiera wezwanie do działania, które kieruje odwiedzających stronę internetową do wypełnienia formularza z pytaniem dotyczącym ich danych kontaktowych. Brak strony spowoduje, iż ciężko będzie Ci zmienić odwiedzających w potencjalnych klientów. Teoretycznie wiele firm zdaje sobie z tego sprawę, ale mimo wszystko decydują się na posiadanie wyłącznie jednej uniwersalnej strony landing page. Tymczasem z punktu widzenia SEO, im więcej stron docelowych posiadasz, tym więcej zostanie zaindeksowanych w wyszukiwaniu. Pozwala to zminimalizować wysiłki podejmowane w związku z generowaniem leadów. Ale to nie jedyne zalety większej liczby landing page! Większa liczba stron pozwana na lepsze dopasowanie się do zróżnicowanych potrzeb i oczekiwań odbiorców.