10 sposobów na wykorzystanie strategii retargetingu cz. 2
W pierwszej części artykułu poruszyliśmy takie zagadnienia jak promowanie najlepszej treści dostosowanej do zainteresowań odbiorców, organizowanie wydarzeń online oraz wykluczanie tych, którzy spędzili na naszej stronie niewiele czasu, a targetowanie odbiorców, którzy aktywnie czytają nasze mailingi. Druga część artykułu zostanie poświęcona kolejnym 5 sposobom na wykorzystanie możliwości retargetingu.
6. Targetuj ludzi, którzy dokonali już zakupu
Inna grupa, dla której warto stworzyć całkowicie osobny segment, to osoby, które skorzystały już z naszej oferty i dokonały zakupu. Klient który już się do nas przekonał i zakupił jeden z produktów, powinien być traktowany w inny sposób niż Ci, którzy dopiero się nad dokonaniem zakupu zastanawiają. Z nim zbudowaliśmy już bowiem wstępną relację, zaufał naszej marce, więc teraz głównym zadaniem jest regularne pielęgnowanie tej relacji, czyli stosowanie strategii, która nosi nazwę Lead Nurturing. Polega ona na dbaniu o kontakt z klientem, regularnym przypominaniu mu o naszej ofercie i traktowaniu go w specjalny sposób, np. poprzez wysyłanie zniżek i rabatów lub dzielenie się wartościową treścią.
7. Stwórz markę o oryginalnej nazwie lub pozyskaj znaną twarz
Ludzi przyciąga odmienność i oryginalność. Aby ją zbudować, warto stworzyć markę, która wyróżni się w naszej branży prostą, ale ciekawą nazwą, spójną kolorystyką czy oryginalnym logo. Oczywiście wszystko musi być dostosowane do klientów, do których kierujemy naszą ofertę. Firma kierująca usługi do sektora B2B nie może pozwolić sobie na zbyt ostre kolory czy niepoważne nazwy. Oprócz marki, oryginalność może zapewnić również pozyskanie znanej twarzy. Świetnie gdyby był to ekspert z danej branży, który może np. tworzyć dla nas wartościową treść, prowadzić webinary czy występować w naszym imieniu na targach i konferencjach. W ten sposób nasza marka jeszcze bardziej zapadnie w pamięci potencjalnych klientów.
8. Nagradzaj stałych, najlepszych klientów
Stali klienci zasługują na szacunek i indywidualne traktowanie. Sposobów na pokazanie im, że są dla nas ważni jest wiele, a wszystko zależy od typów klientów, którzy korzystają z naszej oferty. Działając w sektorze B2B można na przykład wprowadzić kartę rabatową VIP, która umożliwia stałe korzystanie ze zniżki lub daje możliwość darmowego poszerzenia usługi. Jeżeli działamy bardziej w sektorze B2C, nagradzaniem klientów może być wysyłanie im kuponów rabatowych w mailingach lub dołączanie ciekawych, firmowych gadżetów do zakupionych przez nich produktów. Najważniejsze to sprawić, aby stały klient poczuł, że jest traktowany indywidualnie, zdecydowanie lepiej niż osoby, które nie są naszymi stałymi klientami.
9. Targetuj ludzi którzy nie otwierają Twoich maili.
Warto targetować nie tylko tych, którzy regularnie czytają nasze wiadomości, ale również tych, którzy już od wielu tygodni nie przeczytali żadnego naszego mailingu. Dlaczego? Ponieważ stworzenie z tych osób osobnego segmentu, pozwoli na uruchomienie tzw. kampanii re-aktywacyjnej, której celem będzie ponownie zdobycie uwagi tych odbiorców. Osoby, które przestały zwracać uwagę na otrzymywane od nas wiadomości, muszą otrzymać coś oryginalnego, co ich zaskoczy i pozwoli nam ponownie, choć na kilka sekund, zyskać ich zainteresowanie. Jednak re-aktywacja w e-mail marketingu to całkowicie osobny temat.
10. Integruj kontakty z social media z e-mailingiem
Coraz więcej firm regularnie działa w serwisach typu social media. Niewiele jednak z nich zdaje sobie sprawę, że te działania warto łączyć i integrować razem z działaniami e-mail marketingowymi. Często może być tak, że wiele osób zna naszą markę z działań na Facebooku, ale nie ma pojęcia o tym, że prowadzimy również bloga czy firmowy newsletter. Dlatego właśnie warto pobrać kontakty z serwisów typu social media i wykorzystać je w e-mail marketingu. Podobnie w drugą stronę. Być może osoby, które znajdują się w naszej bazie, nie wiedzą o tym, że udostępniamy ciekawe treści na Facebooku, więc warto ich o tym poinformować w jednym z mailingów.
Oczywiście powyższe przykłady to tylko wstępne propozycje, które mogą się różnić skutecznością w zależności od branży. Dlatego najważniejsze to przetestować te, które wstępnie wydają się najbardziej adekwatne do naszych produktów lub usług i dopiero po testach zainwestować najwięcej czasu w te najbardziej efektywne. Na pewno jednak przykłady te są na tyle uniwersalne, że może z nich skorzystać każdy, kto planuje zdobywać klientów przez kanał internetowy.
Autor: Jakub Mikołajczak